SGK düğmeye basıyor! 55 yaşında emekli olmak için...

SGK düğmeye basıyor. 55 yaşında emeklilik için şartlar araştırılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) erken emeklilik koşulları milyonlarca çalışanın merak ettiği konular arasında yerini aldı. Çeşitli nedenlerden ötürü erken emeklilik hakkı tanınıyor. Pek çok durumda olduğu gibi erken yaşlanmanın tespiti halinde de vatandaşlara bu hak veriliyor. Öte yandan bu durum için sağlık kurulu raporları esas alınıyor.

SGK düğmeye basıyor! 55 yaşında emekli olmak için...

Bu haber erken emekli olmak isteyen yüz binlerce kişiyi alakadar ediyor. Bazı durumlarda kadın ve erkekler daha erken emekli olma imkanına sahip olabiliyor. SGK bu konuda daha erken yaş ve primle vatandaşlara imkan tanıyor. Son olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından erken yaşlanmanın tespitiyle ilgili detaylar kapsamlı bir şekilde açıklandı. 28 Eylül 2021 tarihinde yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle bu kişilere erken emeklilik hakkı tanınıyor.

TESPİT EDİLİYOR

28 Eylül 2021 tarihinde yürürlüğe giren yeni düzenleme ile birlikte emeklilik (yaşlılık) aylığı bağlanması için SGK (5510 s.) Kanununda öngörülen yaş şartı dışındaki diğer şartları taşıyan ve 55 yaşını dolduran sigortalılardan; dikkat, algı, bellek, kavrama ve soyutlama gibi işlevlerin kaybı olan bilişsel yaşlanma ile fizyolojik ve psikolojik yaşlanma hâli tayin ve tespit edilenler, erken yaşlanmış sayılacaktır.

(Bu tespitlerde; nöroloji, psikiyatri, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, iç hastalıkları, göğüs hastalıkları ve kardiyoloji başta olmak üzere ilgili branşlarca düzenlenen sağlık kurulu raporları esas alınacaktır.

Bu esaslar çerçevesinde erken yaşlanma hâli SGK Sağlık Kurulu tarafından tespit edilmektedir. Kurul kararlarına Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kuruluna itiraz etmek mümkün bulunmaktadır.

Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu tarafından verilen kararlar SGK Sağlık Kurullarını bağlamaktadır.

YAŞ VE PRİM AVANTAJI VAR

Erken yaşlanma ile emeklilikten 4/1-(a) ve 4/1-(b) sigortalıları ile ilk defa SGK (5510 S.) Kanunun yürürlük tarihinden sonra 4/1-(c) kapsamında sigortalı olanlar da faydalanabilmektedir.

Bu durum ise normal çalışan sigortalılara göre hem yaş hem de prim yönünden büyük avantaj sağlamaktadır.

e-Devlet'ten bizzat başvurana ödeniyor! Ödemeler başladı! 18 yaş üzerine anında yatırılacak!

En az 1.090 TL hesaplara geçecek! Paranızı PTT'den hemen alabilirsiniz! Ödeme için talimat verildi!

  • emekli
  • sgk emeklilik
Tüm Güneş haberleri için tıklayın