Van'da başladı, 81 ile yayılacak! Terörist avcıları hayat kurtaracak

Van'da terörle mücadelede güvenlik güçlerinin en büyük yardımcısı olan 40 kişilik korucu ekibi, AFAD'ın verdiği eğitimle afetlerde de etkin görev yapacak.

Van'da başladı, 81 ile yayılacak! Terörist avcıları hayat kurtaracak

Geçmişte deprem, sel ve yüksek rakımlı dağlardan düşen çığ gibi olayların acılara neden olduğu Van'da afetlerle mücadele edecek ekiplerin oluşturulması için çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda AFAD, jandarma timleriyle operasyonlara katılarak terörle mücadeleye etkin destek veren güvenlik korucularını arama kurtarma ekibine dahil etti. Çatak, Başkale, Bahçesaray ve Muradiye ilçelerinde görev yapan koruculardan oluşan 40 kişilik ekibe, uzmanlarca 4 hafta süren Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer (KBRN), kentsel arama kurtarma, enkaza giriş, yüksek ve derinden kurtarma, alan güvenliği, beton kütle kaldırma ve ilk yardım eğitimleri verildi.

Güvenlik korucusu Güven Aydemir "Van'da 2011 yılındaki depremde çıkarılan Azra bebeğin kurtarılmasında çok duygulanmıştım. O an o bebeği çıkaran ekiplerin yaşadığı duyguyu, Allah göstermesin ama olası bir afette ben de yaşamak isterim" dedi.

HER ZAMAN HAZIRIZ

Eğitimleri başarıyla tamamlayan korucular, gelecek günlerde yapılacak tatbikatın ardından görev bölgelerinde olası bir afette arama kurtarmada aktif yer alacak. Güvenlik korucularına yönelik hazırladıkları projenin ilk ayağında geçen sene "çığ timi", bu yıl da "arama kurtarma timi" oluşturduklarını anlatan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ali İhsan Körpeş, "40 kişiden oluşan korucu arama kurtarma (KORAK) timi oluşturduk. Bu proje 13 ilde uygulanacak. İlk olarak Van'da başlatıldı. Kentsel arama kurtarma eğitimlerinde, afette yıkılmış bir binada kazazede vatandaşlarımızın ne şekilde kurtarılacağıyla ilgili güvenlik kurucularımız eğitim aldı. Afetlere her zaman hazırlıklı olmamız gerekiyor. Van özelinde 40 kişiden oluşan ekip oluşturuldu. Güvenlik korucularımızın bölgeyi iyi tanımaları, bölge coğrafyası ve kültürüne alışık olmalarının arama kurtarmalarda daha iyi verim sağlayacağını düşünüyorum" dedi.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın