TUSAŞ'tan ANKA hamlesi: Bir ülkeye daha yolcu ediliyor

TUSAŞ, bir ülkeye daha ANKA İHA ihraç edecek. İhraç edilecek ülkeye ilişkin veriler henüz yayımlanmadı.

TUSAŞ'tan ANKA hamlesi: Bir ülkeye daha yolcu ediliyor

SavunmaSanayiST

TUSAŞ tarafından geliştirilen ANKA Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı İHA; Türk Hava Kuvvetleri, Türk Deniz Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ile Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Şu ana kadar 50 adetten fazla üretilen ANKA İHA'nın ilk ihracat müşterisi, Tunus olmuştu. TUSAŞ, 3 adet ANKA İHA siparişi olan Tunus'a yönelik ilk teslimatı geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdi.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; TUSAŞ, bir ülkeye daha ANKA İHA'nın ihracatını gerçekleştirdi. ANKA'nın ikinci ihracat müşterisinin adı, sözleşmedeki yükümlülükler nedeniyle henüz açıklanmadı. İhracatı gerçekleştirilen ANKA'ların, görüş ötesi haberleşme yeteneğine sahip 'ANKA-B' konfigürasyonunda olduğu tahmin ediliyor.

ANKA İNSANSIZ HAVA ARACI

TUSAŞ tarafından milli imkanlarla geliştirilen ANKA İnsansız Hava Aracı, gece/gündüz ve kötü hava şartları da dahil; keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı gerçek zamanlı görüntü istihbaratı, hedef imhası görevlerine yönelik faydalı yüklerle teçhiz edilmiştir.

ANKA İHA, 30.000ft irtifada 24 saat havada kalabilmekte ve 250 kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın