TURKOVAC 'onay' aşamasında

TURKOVAC için acil kullanım başvurusu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli Kovid-19 inaktif aşısı TURKOVAC için dün itibarıyla acil kullanım onayına müracaat edildiğini müjdeledi. Bakan Koca, “Yıl bitmeden yaygın kullanıma gireceğini ümit ediyoruz” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sağlık Bakanlığı'nın 2022 yılı bütçe görüşmeleri başladı. Bakanlığının bütçe sunumunu yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Milletimiz için önemli bir müjdeyi vermek isterim. Yerli Kovid-19 inaktif aşımız TURKOVAC dün itibarıyla acil kullanım onayına müracaat etmiştir. Yıl bitmeden yaygın kullanıma gireceğini ümit ediyoruz. Hücreden aşıya kadar her aşaması ülkemizde ve ülkemiz bilim insanlarınca geliştirilen milli aşımızın ülkemize, milletimize ve tüm dünyaya hayırlı, uğurlu olmasını dilerim" ifadelerini kullandı.

'NÖBET YÜKÜNÜ HAFİFLETECEĞİZ'

Bakan Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının çalışma şartlarını iyileştirmek için elden gelen her şeyin yapıldığını belirterek, şunları söyledi: "Hastalarımızla çalışanlarımızın buluştuğu hastane ortamlarını çağdaş normlara ulaştırmak için yatırımlarımızı artırarak devam ediyoruz. Başta asistanlarımız olmak üzere doktorlarımızın nöbet yükünü hafifletmek için düzenlemeler yapmaktayız. Sağlık çalışanlarımızın özlük haklarını daha iyiye götürebilmek için büyük uğraş veriyoruz. Çalışanlarımızın çıplak maaşının emeklerinin karşılığı olmadığının bilincindeyiz. Onları verilen hizmete layık, toplumda hak ettikleri hayat standardına kavuşturacak bir gelire kavuşturmak azmindeyiz. Doktor dışı sağlık personelimizin sabit ek ödemelerinde toplu sözleşmeyle artış sağladık. Doktorların sabit ek ödemelerini artırmak ve bütün sabit ek ödemelerin genel bütçeden yapılmasını sağlamak istiyoruz. Bu konuda sayın vekillerimizin desteğine ihtiyacımız var."

KPSS PUANINA GÖRE MÜLAKATSIZ 40 BİN PERSONEL

Sağlık Bakanı Koca'nın diğer açıklamarı ise şöyle:

AŞI AR-GE YÖNETİM MERKEZİ: "Proje çalışmaları tamamlanan 50 bin metrekare büyüklüğü olan aşı Ar-Ge yönetim merkezi projesi bitti ihalesini yapacağız. Dünyada bu altyapı ve bu büyüklükte ikinci bir yer olmadığını tahmin ediyorum."

40 BİN SAĞLIK PERSONELİ: KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirme ile mülakat yapılmadan 30 bin sözleşmeli sağlık personelinin alım süreci başlıyor. Yine mülakat yapılmadan 10 bin sürekli işçi alımı da yapılacak kura ile.

ZOLGENSMA: "SMA Bilim Kurulu gelecek hafta toplanacak. Bu ilacın hangi hastalarda kullanılacağını ilan etmiş olacağız."

MOLNUPIVAR: "Zorunlu lisans verildi. Ülkemizde firmalara bildirdik. 700 dolar olan ilacın 30-35 kat oranında daha az maliyetle olan ilacı 3-4 hafta içinde vatandaşla buluşturacağız."

'YILBAŞINDAN ÖNCE SMA TARAMALARI BAŞLIYOR'

Bebek ve çocukların muhtemel sağlık problemlerini erkenden tespit ederek kalıcı hasar oluşmasını engellemek için taramaları sürdürdüklerini belirten Koca, şunları söyledi: "Bu yolla toplamda yılda ortalama 25 bin bebek ve çocuğumuz erken tanıyla tedavi ve rehabilitasyon şansına sahip oluyor. Konjenital Adrenal Hiperplazi taramasını önümüzdeki yıldan itibaren yurt sathında gerçekleştireceğiz. Sağlık Bakanlığı 2022 yılında SMA taramasında %90 oranını hedefliyor."

SAĞLIK ÇALIŞANLARI 4. DOZ SIRASINDA

Aşılarını tamamlayan sağlık çalışanları, 4'üncü doz aşılarını yaptırmaya başladı. Ankara Şehir Hastanesi sağlık personeli Nurtekin Çelik Yılmaz, "Salgını ancak böyle yenebiliriz. Aşının en büyük avantajlarından birisi de bizi mikroplara karşı virüslere karşı koruması" dedi.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın