Temaslılar kaç gün izolasyonda kalacak? Temaslıların karantina süresi 2022 ne kadar?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlenen Bilim Kurulu toplantısının ardından temaslıların karantina süresinin değiştiğini duyurdu. Peki, Temaslılar kaç gün izolasyonda kalacak? Temaslıların karantina süresi 2022 ne kadar? İşte konuya dair tüm detaylar...

Temaslılar kaç gün izolasyonda kalacak" Temaslıların karantina süresi 2022 ne kadar"

Temaslıların karantina süresi hakkında detaylar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapıldı. Bakan Koca, kişisel korunmanın, kalabalıklardan uzak durmanın önemine dikkat çekti. Peki, Temaslılar kaç gün izolasyonda kalacak? Temaslıların karantina süresi 2022 ne kadar?

TEMASLILARIN KARANTİNA SÜRESİ NE KADAR?

Bakan Koca izolasyon süreleri hakkında "Bugünkü bilim kurulumuzda aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler. Bilim Kurulumuz gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları, hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır. Salgını gündemimizden çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim." ifadelerini kullandı.

PCR testi zorunluluğu kalktı mı? PCR testi kimlere yapılacak?

PCR TESTİ

"Bilim Kurulumuz tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır."

TURKOVAC

"TURKOVAC aşımızı güvenli şekilde kullanabileceğimizi yüksek sesle söylemek konusunda kimsenin tereddüdü olmamalı."

  • Temaslı karantina süresi
  • izolasyon süresi
  • kaç gün
  • covid 19
Tüm Güneş haberleri için tıklayın