Sıla'yı hıçkırıklarla uğurladılar! Gözyaşları yürek yaktı

Şikayetini çekmedi diye öldürmüş! Türkiye Sıla'ya ağlıyor. Giresun'da hasta babaannesine refakat eden Sıla Şentürk (16), daha önce kaçırıp taciz eden eski nişanlısı tarafından boğazı kesilerek katledildi. Sıla gözyaşlarıyla toprağa verildi, Türkiye yine bir genç kızını erkek şiddetine kurban verdi.

Sıla'yı hıçkırıklarla uğurladılar! Gözyaşları yürek yaktı

Giresun'da eski nişanlısı Hüseyin Can Gökçek tarafından bıçakla boğazından kesilerek öldürülen Sıla Şentürk gözyaşları arasında toprağa verildi. Cenazede anne Asiye Şentürk kızının tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. Kılınan cenaze namazının ardından Şentürk aynı mahalledeki aile kabristanlığında toprağa verildi.

'BAŞKA BİRİYLE YAZIŞTI'

Sıla'nın katili 10 ayrı suçtan sabıkalı Hüseyin Can Gökçek (21), polisteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edilerek tutuklandı. Gökçek'in savcılıktaki ifadesinde Sıla'nın şikayetinden vazgeçmediği ve sosyal medya üzerinden başka biriyle yazıştığını gördüğünü iddia ederek, "Bu nedenle sinirlendim ve Giresun'a geldim. Konuşmak istedim. Ancak tartıştık. Sonra olayı gerçekleştirdim" dediği öğrenildi. Daha önceden Sıla'yı kaçıran Gökçek'in, Şentürk Ailesi'nin şikayeti üzerine tutuklandığı belirtildi. Aile Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; zanlı, nişan bozulduktan sonra tehdit ettiği için koruma kararı aldıran Sıla'nın şikayetinden vazgeçmesi ve mahkemeye engelli raporunu vermesi üzerine tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

EKMEK BIÇAĞIYLA KESTİ

Ancak Sıla ilerleyen süreçte tehditlerine devam eden zanlı hakkında yeniden şikayette bulundu. Zanlı da önceki gün şikayetini geri çekmeyeceğini söyleyen 16 yaşındaki Sıla'nın boğazını mutfaktan aldığı ekmek bıçağıyla kesti. Cinayetten sonra kaçan zanlı, dün Ankara'ya gitmek üzere geldiği Ordu-Giresun Havalimanı'nda yakalanmıştı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı uzmanlarınca Sıla'nın ailesine rehberlik ve psiko-sosyal destek verilmeye başlandı. Giresun'a gelen uzmanlar aile fertleri ile görüşmeye başladı.

BAKANLIK MÜDAHİL OLDU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, "21 yaşındaki failin tutuklu yargılandığı hukuki süreç Bakanlığımız tarafından takip edilmektedir. Caninin mümkün olan en ağır cezayı alması için davaya müdahil olunacaktır" açıklamasını yaptı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yaptığı paylaşımda, "İnsanlıktan nasibini almamış biri, 16 yaşındaki Sıla kızımızı hayattan kopardı. Hepimizin yüreği yandı. Canavarca hisle işlenen bu cinayetin yakın takipçisi olacağım" dedi.

KATİLİ, BAŞKASINA AİT TELEFON YAKALATTI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sıla cinayetiyle ilgili konuştu. "Fail arkadaşının cep telefonunu kullanmasına rağmen tespit edilip kısa sürede yakalandı" diyen Soylu şöyle devam etti: "Aralarında bir nişanlılık sonra da sürtüşme olmuş. Aile şikayetçi olunca fail hapse girmiş. Sonra aile şikayeti geri çekmiş. Kişi cezaevinden çıkmış. Aralarında tartışma çıkmış, 4-5 yerinden bıçaklamış. Bu durumlarda kendi aralarında barışmamaları lazım."

İKNA EDİLEN ÖLÜYOR

"Kolluk olmadan bir araya gelinmemeli. Biz kolluk kuvvetlerine de zaten barıştırma yetkisi vermiyoruz. Geçen yıl 20 üzerinde kadın, erkek tarafından ikna edilmiş ve öldürülmüş. Biz bu durumlarda zaten mecbur soruşturma açıyoruz. Bunda da açtık. Bir ihmalimiz var mı buna bakıyoruz."

  • giresun
  • hüseyin can gökçek
  • sıla şentürk
Tüm Güneş haberleri için tıklayın