Sebebi koronavirüs değil... Kedilere sokağa çıkma yasağı uyguluyorlar

Avustralya'da vahşi yaşamı korumak amacıyla kedilere sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başladı. Yasağa uymayan kedi sahiplerine 125 Avustralya doları ceza uygulanacağı açıklandı.

Sebebi koronavirüs değil... Kedilere sokağa çıkma yasağı uyguluyorlar

NTV

Avustralya yavaş yavaş insanlar için karantina uygulamalarını hafifletirken, başka bir canlı grubunun hareketleri, yetkililer tarafından kısıtlandı. Ülke genelinde birçok şehir, hayvanlara Covid-19 nedeniyle değil, yerel vahşi yaşamı korumak ve "komşuluk ilişkilerini iyileştirmek" için gece gündüz sokağa çıkma yasağı uyguluyor.

NTV'nin haberine göre, bu yasağın olmadığı diğer bölgelerde ise evcil hayvanlar için gece saatlerinde sokağa çıkma yasağı getirildi. Yasakları delen hayvanların sahiplerine ise para cezası uygulanıyor. Bununla birlikte, Melbourne'ün kuzeyindeki 100 bin nüfuslu Bendigo konseyi, bu ay oybirliğiyle, kedilerin gece gündüz sahiplerinin mülkü sınırları içinde kalması gerektiği anlamına gelen yerel bir yasayı onayladı.

Başkent Canberra da önümüzdeki yazdan itibaren kedilere sokağa çıkma yasağı getirecek.

"AÇ OLMASALAR BİLE DİĞER CANLILARI ÖLDÜRÜYORLAR"

Bendigo Belediye Konseyi'nin web sitesinde konuya ilişkin yapılan açıklamada ise şunlar denildi:

"Kediler aç olmasalar bile içgüdüsel olarak vahşi yaşamdaki diğer canlıları öldürüyor. Sokağa çıkma yasakları aynı zamanda 'daha az araba kazası, kedi kavgası, hastalık ve kaybolma' anlamına geliyor."

Bendigo meclis üyeleri, tedbirin sorumlu evcil hayvan sahipliğini teşvik edeceğini belirtirken, evcil hayvanlarının dışarıda bulunması ve belediye tarafından toplanması durumunda, sahiplerin kredilerini geri almak için 125 Avustralya doları (yaklaşık bin 80 lira) ceza alacağını aktardı.

Meclis üyelerinden biri olan Julie Sloan, hayvan sahiplerine yasağa hazırlanmaları için çeşitli eğitimler verileceğini söyledi.

Sloan, "Aldığımız karar kedileri 7/24 kapalı mekanlarla sınırlandırmıyor. Bunun yerine sahiplerinin mülkünde kalmalarını sağlıyor" diye konuştu.

Diğer taraftan, Queensland'deki vahşi yaşam savunucuları da yerel yönetimleri aynısını yapmaya çağırdı. FNQ Wildlife Rescue başkanı Beau Peberdy, "Avustralya çapında kedi sokağa çıkma yasakları ve daha sert yasaların getirilmesi gerektiğine" inandığını belirtti:

"Kediler her zaman içeride veya kendi evlerinde yeterli muhafazalarda tutulmalı."

"EVCİL KEDİLERİMİZİ SÜREKLİ SUÇLUYORLAR"

Bendigo sakinlerinin yaklaşık yüzde 80'i hareketi desteklediklerini açıkladı. Ancak, farklı kentlerde yaşayanların birçoğu kedilere sokağa çıkma yasağının aşırı olduğunu ve hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi.

Melbourne'ün doğu banliyölerinde yer alan Knox Belediye Meclisi'nin sokağa çıkma yasağı ilan etmesinin ardından sosyal medyada bir kişi, "Bildiğim kadarıyla baykuşlar vahşi yaşamın en büyük yırtıcısı ama evcil kedilerimiz sürekli suçlanıyor" diye yazdı.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın