Ramsay Hunt sendromu tedavisi var mı, ne kadar sürer? Ramsay Hunt sendromu nedir, belirtileri neler?

Ramsay Hunt sendromu dünyaca ünlü müzisyen Justin Bieber'in sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım üzerine gündeme geldi. Bir dönemin çocuk starlarından biri olan Justin Bieber, hastalığı ile ilgili Ramsay Hunt sendromu teşhisi konulduğunu açıkladı. Peki Ramsay Hunt sendromu nedir, belirtileri neler, tedavisi var mı?

Ramsay Hunt sendromu tedavisi var mı, ne kadar sürer" Ramsay Hunt sendromu nedir, belirtileri neler"

Justin Bieber, sosyal medya üzerinden paylaştığı bir videoda Ramsey Hunt sendromu ile yüz felci geçirdiğini açıkladı. 28 yaşındaki pop yıldızı, yüz felcine yol açabilen bir zona komplikasyonu olan teşhisi üç dakikalık bir video paylaşarak dünya turnesi programını iptal ettiğini duyurdu. Söz konusu internet aramalarında Ramsay Hunt sendromun ne olduğu, belirtileri ve tedavisinin olup olmadığı gelen açıklama üzerine araştırılmaya başlandı.

RAMSAY HUNT SENDROMU NEDİR?

Ramsay Hunt sendromu (RHS) akut olarak gelişen fasial felç ve buna neden olan Varicella Zoster Virusuna (VZV) bağlı dış kulak kanalının, kulak derisinin veziküler lezyon birlikteliğidir. Bell felci gibi %50 spontan iyileşme sıklığı olmasına rağmen Ramsay Hunt sendromunun morbitesi daha yüksek, komplikasyonları daha tehlikelidir.

VZV birkaç on yıllık latans devrinden sonra, özellikle yaşlılarda ve immun yetmezliği olan kişilerde, genikulat ganglionunda Herpes Zoster veya Ramsay Hunt sendromu şeklinde reaktivasyon gösterebilir. Nadir olarak,VZV büyük serebral arterlere yayılarak vaskülopati ya da vaskülite neden olarak strokla sonuçlanabilir.

Kanser, immun yetmezlik sendromu gibi immun yetmezliği olan kişilerde virus daha derin dokulara penetre olabilir. Ender olarak miyelit, küçük damar vaskülopatisi, sinüs ven trombozu, serebellit, ensefalit, ventrikülit, kalıcı işitme kaybı gibi komplikasyonlar gelişebilir. Varicella Zoster virusu için kan ve BOS'ta yapılan çalışmalar arasında en hızlı ve sensitif test polimeraz zincir reaksiyonudur (PCR).

RAMSAY HUNT BELİRTİSİ NEDİR?

Ramsay Hunt sendromu ile kulaklarınızdan birinin yakınındaki yüz sinirini etkilediğinde ortaya çıkar. Ağrılı zona döküntülerine ek olarak, Ramsay Hunt sendromu etkilenen kulakta yüz felci ve işitme kaybına neden olabilir.

Zona (Zoster ophthalmicus ya da Zoster oticus) bulguları

Deride ağrılı veziküller

Ağızda yumuşak damak erozyonları ve ülserleri

Tat alma bozukluğu (dil ipsilateral-ön bölgesinde)

Güçlü ağrı

Ateş

Gözyaşı akması

Sensorinöral işitme sorunları

Vertigo

Bölgesel lenfadenopati

RAMSAY HUNT SENDROMU TEDAVİSİ VAR MI?

Serebral sinüs ven trombozu ile komplike olan Ramsey-Hunt sendromu olan bir olgu sunuldu. Hastaya antikoagülasyon ve asiklovir tedavisi verildi. Erken tedavi ile fasial sinir felci ve sinus ven trombozu düzelebilir.

JUSTIN BIEBER KİMDİR?

1 Mart 1994 yılında dünyaya gelen Justin Bieber, Pop ve R&B türünde müzik yapmaktadır. Kanadalı genç yıldız, ilk single'ı One Time oldukça iyi bir çıkış yakalamıştır. 2018 senesinde eski sevgilisi Hailey Baldwin ile evlenmişlerdir. Justin Bieber, YouTube 'da 62.8 milyon aboneye sahiptir.Aynı zamanda uzun yıllardır en çok aboneye ve izlenmeye sahip şarkıcı ünvanını elinde tutuyor. En çok izlenmeye sahip iki kanaldan birisi yine Justin'in kanalıdır. En çok bir milyarın üzerinde şarkı bulunduran Ozuna'dan sonra ikinci şarkıcıdır

  • Justin Bieber
  • Ramsay Hunt sendromu
  • Ramsay Hunt sendromu nedir
  • Ramsay Hunt sendromu belirtileri neler
  • Ramsay Hunt sendromu tedavisi var mı
Tüm Güneş haberleri için tıklayın