Primi dolan 875 bin kişi işte böyle maaşına kavuşacak! Yeşil ışık yakıldı! EYT'de gün saymayı rafa kaldıracak yol açılıyor!

EYT'liler 2021 yılının son günleri itibariyle konu hakkında yapılan açıklamaları merakla takip ediyor. Hal böyle olunca EYT'de son durum nedir sorusu milyonlarca kişi tarafından araştırılıyor. Emeklilikte yaşa takılanları heyecanlandıran gelişmeler peşi sıra yaşanırken çalışmanın bu yıl içerisinde tamamlanıp hayata geçirilmesi beklentiler arasında yer alıyor. Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından geldi.

Primi dolan 875 bin kişi işte böyle maaşına kavuşacak! Yeşil ışık yakıldı! EYT'de gün saymayı rafa kaldıracak yol açılıyor!

EYT'liler için yeni yöntemler görüşülmeye devam ediyor. Mayıs ayında 3600 ek göstergenin TBMM'ye geleceğinin konuşulmasıyla birlikte EYT'deki son durum merak edildi. Konunun 6 adımda çözüme kavuşturulması bekleniyor. 2021 yılında bu yana emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip edilmeye başlandı. Öte yandan emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili çalışmanın bu sene sonu çözüme kavuşturulması beklentiler arasında yer alıyor. Konu hakkında son açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi.

BAKAN BİLGİN'DEN AÇIKLAMA

Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT hakkında "Bu tartışmaları bazen Meclis'te de yapıyoruz. Siyasetçilerin bu açıklamaları yapması doğal bir şey. Şu anda gündemimizde bu yok." ifadelerini kullanmıştı.

6 ADIMDA ÇÖZÜLECEK

Kapsam belirlenecek

Emeklilik şartları tespit edilecek

Mali boyutu hesaplanacak

Maaş hesabı yapılacak

Uygulama biçimi tespit edilecek

Taslak yazılıp karar alınacak

BAZI FORMÜLLER MASAYA GELDİ

Masada bazı formüllerin olduğu bu formüller üzerinde çalışmaların yoğunlaştırılması öngörülüyor. Masada beş formülün olduğuna dair bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı. Bu formülleri 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlar için hesapladığımızda oluşacak durumları değerlendirmek mümkün olabilir.

EYT'liler, 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış yıl ve prim şartını tamamlamış sadece yaşı bekleyen sigortalılar olara tanımlanıyor. Burada farklı kurumlarda çalışanlar, primi eksik olanlar, staj sigortası olanlar gibi çeşitli yapıda sigortalı vatandaşlar da var.

EYT DÜZENLEMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR TEMMUZ SONRASINDA HIZ KAZANACAK

EYT konusunda öncelikli olarak kapsamın belirlenmesi ve bu farklı yapıdaki sigortalıların bu kapsam içerisinde olup olmadığının netleşmesi gerekiyor. Birçok formül masaya geldi. Bununla beraber EYT çalışmasının 2022 yılı içerisinde bitirilmesi beklenirken, özellikle Temmuz ayı sonrası bu çalışmaların hız kazanması bekleniyor.

EYT ne zaman yürürlüğe girecek, kimleri kapsayacak? EYT'de son durum nedir, ne zaman çıkar?

20 yıldan fazla evli kalanlara müjde! Emeklilik hakkı doğuyor! Şartlar belli oldu

Tüm Güneş haberleri için tıklayın