Piyasadan 1 trilyon doları silen çöküş

Yüksek enflasyonist ortamda kripto paralar erimeye devam ediyor. Nisan ayı başında 2.1 trilyon doları aşan kripto para piyasasının değeri 1.2 trilyon dolara indi.

Piyasadan 1 trilyon doları silen çöküş

Yapısı gereği ortaya çıktığı günden bu yana birçok kez sert iniş ve çıkışın yaşandığı kripto para piyasası, enflasyondaki artış ve bu paralelde oluşan yüksek faiz ortamı ile kasım ayından bu yana ağır darbe aldı. Terra platformu tarafından bir dolara eşit olmak üzere tasarlanan kripto para UST'nin fiyatını dengelemek amacıyla çıkarılan stabil coin LUNA'da yaşananların ardından güvenin sorgulanması ise çöküşü hızlandırdı. Gelinen noktada ilk 10'da gösterilen ve çok sayıda yatırımcısı bulunan LUNA'nın değerinin sıfırlanması ve Binance'den delist edilmesi, sabit coinlerdeki istikrarsızlığın piyasanın geneline sıçramasıyla sonuçlandı.

1.5 YILIN EN DİBİNDE

Bu gelişmelerle analiz şirketi Coinmarketcap'in verilerine göre, nisan başında 2.1 trilyon doları aşan kripto para piyasasının toplam değeri 1.2 trilyon dolar seviyelerine geriledi. Bitcoin 558.6 milyar dolarla en yüksek piyasa değerine sahip kripto varlık olurken, ikinci sırada 237.6 milyar dolarla Ethereum geliyor. Blokzincir teknolojisine sahip kripto para birimi olan Bitcoin'in fiyatı, geçen yılın kasım ayında 69 bin doları aşarak rekor kırdı. O tarihten bu yana düşüşe geçen Bitcoin'in fiyatı, bu ay piyasada oluşan istikrarsızlık ortamı ile 24 bin 500 dolara kadar gerileyerek 1,5 yılın en dip seviyesini gördü. Bitcoin'in fiyatı nisandan bugüne kadar yüzde 40 değer kaybetti.

BLOCKCHAIN DEVLERİ İSTANBUL'A GELİYOR

İki yıllık pandemi arasının ardından Blockchain Economy Istanbul geri döndü. Sektörü İstanbul'da buluşturacak etkinlik 27-28 Temmuz'da Hilton İstanbul Bomonti Hotel'de Uzmancoin stratejik ortaklığında gerçekleşecek. Kucoin, Deepcoin, Xt.com, Merv Academy ve KRPT sponsorluğunda düzenlenen etkinliğe blockchain dünyasının global isimleri katılacak. Zirvenin Türkiye'deki ikinci organizasyonu, pandemiden önceki son büyük blok zincir konferansıydı. 4. konferans ise Avrupa ve Asya arasındaki köprüde kripto topluluğunu bir araya getirecek salgın sonrası ilk büyük organizasyon olacak.

ETHEREUM'UN FİYATI YARIYA YAKIN İNDİ

Kripto paralar arasında en yüksek ikinci piyasa değerine sahip Ethereum'un fiyatı da kasımda 4870 dolarla zirveyi görmüş, sonra düşüş trendine girmişti. Sabit coinlerdeki düşüşün sıçramasıyla nisan başında 3590 dolar seviyelerinden 1925 dolara kadar gerileyen Ethereum'un fiyatı, 7. haftayı da kayıpla kapatarak 1.960 dolarda dengelendi. Ethereum'da söz konusu 7 haftanın kaybı yüzde 45 oldu.

DÜZENLEYİCİ BİR MEKANİZMA GEREK

Uzmanlar, sabit coin Luna'nın çöküşünün, tüm sektörde öngörülemeyen etkilere sahip olduğunu belirtiyor. Yüksek enflasyon ve faiz ortamı nedeniyle riskli varlıklardan kaçışın arttığı bir ortamda kripto varlıklara yönelik güvenin sorgulanmasının oynaklığı artırdığını vurgulayan uzmanlar, istikrarsızlığın giderilmesi için net bir düzenleyici mekanizmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın