Nijerya'dan Türkiye'ye enerji daveti

Nijerya'nın enerjiden sorumlu Devlet Bakanı Timipre Sylva, Nijerya'nın kara ve doğal gaz kaynaklarının Türkiye'nin yatırımlarına açık olduğunu söyledi.

Nijerya'dan Türkiye'ye enerji daveti

Türkiye'ye yapılan enerji davetini Nijerya'nın haber ajansı NAN duyurdu. ABD'nin Houston kentinde yapılan ve dünyanın enerji devi ülkelerinin yetkilileri ile şirketlerin yöneticilerini bir araya getiren CERAWeek toplantılarına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Nijeryalı bakan ile de bir araya geldi.

NAN'ın haberine göre, Nijeryalı Bakan, hidrokarbon sektörünün daha fazla Türk yatırımına açık olduğunu belirterek, "Türkiye'nin Nijerya'da daha fazla yatırımla ilgilenme ihtimaline bakıyoruz. Artık Shell, Exxon Mobil ve diğerleri karadaki varlıklardan elden çıkarmayı planlıyorlar, bu Türkiye için büyük bir fırsat olacaktır. Türkiye ile işbirliği bizim için de çok önemli. Ayrıca yeni Petrol Endüstrisi Yasası ile yatırımları kolaylaştırdık" dedi.

CERAWeek, 40 yıldır küresel enerji piyasaları, jeopolitik ve teknolojideki gelişmeleri izleyen ve hükümet yetkilileri ile üst düzey yöneticileri, düşünce ve finans liderlerini, akademisyenleri, teknoloji uzmanlarını bir araya getirerek gelişmeleri tartıştıran bir forum. Financial Times tarafından 'enerjinin Davos'u' olarak nitelendiriliyor.

NİJERYA PETROL DEVİ

Nijerya, dünyada bilinen petrol rezervlerinin yüzde 3,1'ine sahip ve ABD'den sonra 11. sırada geliyor. Şubat 2020'de ülkenin kuzeyinde 1 milyar varillik yeni bir petrol yatağı daha keşfedildi. Ancak teknolojik yetersizlik, Boko Haram gibi örgütlerden kaynaklanan çatışmalar günlük petrol üretimini en yüzde 25 düşürüyor.

Nijerya ile birlikte Ekvator Ginesi ve Batı Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerde son yıllarda keşfedilen doğalgaz yatakları da, Batı Afrika'yı bir enerji vahası haline getirdi.

Türkiye ve Nijerya, 20 Ekim 2021'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu ülkeyi ziyareti sırasında enerji ve madencilik anlaşmasını imzalamıştı. Türkiye'nin Ekvator Ginesi ve diğer Batı Afrika ülkeleriyle de enerjiden savunmaya kadar birçok alanda ikili anlaşmaları bulunuyor.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın