Milli Muharip Uçak TF-X'te heyecanlandıran gelişme: İlk parçası üretildi

Milli Muharip Uçak TF-X'e ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Milli Muharip Uçak TF-X'in ilk parçasının üretildiğini bildirdi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, sosyal medya hesabı Twitter'dan Milli Muharip Uçak TF-X'e ilişkin bir paylaşımda bulundu.

Kotil, Milli Muharip Uçak TF-X'in ilk parçasının üretildiğini bildirerek şu ifadeleri kullandı:

"Milli Muharip Uçağımızın ilk parça üretimini gerçekleştirdik. Ülkemizin beka projesi için attığımız her adım bizim için çok anlamlı, çok kıymetli. Heyecanla, gayretle çalışarak aynı yolda yürüdüğümüz tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

Alınan bilgiye göre, MMU'da yaklaşık 20 bin parça bulunuyor ve bunların üretiminin 2022 sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Parça ve alt sistemlerin üretiminde birçok Türk savunma ve havacılık sanayisi firması görev alıyor.

MMU'nun 18 Mart 2023'te hangardan çıkması hedefleniyor. Böylece aviyoniklerin, kontrol ve hidrolik sistemlerin yer aldığı prototipin ilk kez motor çalıştırmasıyla uçağın yer testleri başlayacak.

MMU'nun ilk uçuşunu 2026'da yapması hedefleniyor.

ROKETSAN'dan yerli tedarik atağı... Oran yüzde 79

Yola çıktılar... AKINCI TİHA'lar görev bölgelerine gidiyor

Tüm Güneş haberleri için tıklayın