Macar basını yazdı... Türk SİHA'ları Macaristan'da teste girdi

Türk yapımı silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) ünü dünyada yayılmaya devam ediyor. Bu kez de, Macar basınına konu olan Türk SİHA'larının, Macaristan'da denendiği ifade edildi. Ülkenin gazetelerinden Magyar Nemzet, Vestel Savunma tarafından geliştirilen KARAYEL-SU SİHA'nın Macar ordusu tarafından teste girdiğini yazdı.

Macar basını yazdı... Türk SİHA'ları Macaristan'da teste girdi

AA

Macar Magyar Nemzet gazetesi, Vestel Savunma tarafından geliştirilen KARAYEL-SU silahlı insansız hava aracının (SİHA) Macar ordusu tarafından denendiğini yazdı.

AA'nın aktardığına göre, Magyar Nemzet gazetesinin David Laszlo imzalı "Türk SİHA'ları Papa'da kendini tanıtıyor" başlıklı haberinde, Vestel Savunma tarafından geliştirilen KARAYEL-SU silahlı insansız hava aracının, Macaristan Silahlı Kuvvetlerinin Papa Hava Üssü'nde hem karada hem de havada fotoğrafının çekildiğini belirtti.

Laszlo haberinde, Macaristan Savunma Tedarikinden Sorumlu Hükümet Yetkilisi Gaspar Maroth'un mayıs ayındaki bir röportajında, Macar hükümetinin 2018'den beri drone stratejisinin olduğunu ve satın alma konusunda ise birçok Türk firmasını incelediği şeklindeki sözlerine yer verdi.

Macaristan güvenlik güçlerinin Vestel Savunma tarafından geliştirilen KARAYEL-SU'yu tercih edebileceğine dikkati çeken Laszlo, KARAYEL-SU'nun tam otonom kalkış, iniş ve uçuş özelliğinin yanı sıra azami 20 saat havada kalış süresine sahip olduğunu ve söz konusu aracın hem Türkiye hem de Suudi Arabistan tarafından kullanıldığını ve fiyatının da rakiplerine oranla daha uygun olduğunu belirtti.

David Laszlo, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin drone teknolojisinde lider güç olarak kabul edilmesi bu yarışta Türkiye'yi ön plana çıkarıyor. Bu teknolojinin sahada da kullanılmasının büyük rolü var. Örneğin, Dağlık Karabağ, Libya ve Suriye'deki sınavlarında çok iyi not aldılar. Ayrıca, Macaristan ve Türkiye arasında mükemmel bir savunma iş birliği mevcut. Ejder Yalçın tipi Türk zırhlı muharebe araçları bu yıl orduya teslim edildi."

EJDER YALÇIN'LAR BU YILIN BAŞINDA MACAR ORDUSUNA TESLİM EDİLMİŞTİ

Nurol Makina tarafından üretilen 10 Ejder Yalçın, 11 Şubat'ta Macar güvenlik güçlerine teslim edilmiş, kısa süre içinde 40 zırhlı aracın daha teslim edileceği açıklanmıştı.

ROKETSAN'dan "LEVENT" hamlesi: Savaş gemilerinde yer alacak... 3 yıl içerisinde kullanıma giriyor

TOGG'dan yeni model müjdesi: Çalışmalara başladık

Tüm Güneş haberleri için tıklayın