Kripto para çalıp füzeye yatırmışlar

BM'nin hazırladığı bir rapora göre Kuzey Kore yönetimi siber korsanlar aracılığıyla ülkenin füze programını finanse etmek için milyonlarca dolar değerinde kripto para çaldı.

Kripto para çalıp füzeye yatırmışlar

Basına sızdırılan bir Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre, Kuzey Kore siber saldırılarında ülkenin füze programını finanse etmek için milyonlarca dolar değerinde kripto para çalındı. Raporda, 2020'den 2021'in ortalarına kadar çalınan dijital varlığın 50 milyon dolardan fazla olduğu tespit edildi.

3 BORSA HEDEF

Araştırmacılar, bu tür saldırıların Pyongyang yönetiminin nükleer ve balistik füze programının "önemli gelir kaynaklarını" oluşturduğunu söyledi. Araştırma sonuçlarının cuma günü BM'nin yaptırımlar komitesine teslim edildiği bildirildi. Siber saldırılarda Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'daki en az üç kripto para borsası hedef alındı.

2021'DE 400 MİLYON DOLAR

Raporda, Chainalysis isimli güvenlik şirketi tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz yıl Kuzey Koreli siber saldırılarda 400 milyon Dolar değerinde dijital varlık elde edildiğini işaret eden rapora da atıfta bulunuldu.

FÜZE TESTLERİNDE HIZLANMA VAR

Kuzey Kore resmi medyası, ocak ayı sonunda, 2017'den bu yana yapılan en büyük füze denemesi olduğu belirtilen denemenin fotoğraflarını yayımladı. Öte yandan raporda ülke- nin, siber araçlar ve ortak bilimsel araştırmalar da dahil olmak üzere, yurtdışında malzeme, teknoloji ve uzmanlık bilgisi edinmeye devam ettiğine yönelik bilgiler de yer aldı. Yaptırımları gözlemleyen uzmanlara göre, Pyongyang'ın füze testlerinde "belirgin bir hızlanma" var.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın