Kemal Kılıçdaroğlu; Demirtaş, Kavala ve FETÖ'cüleri serbest bırakacak

“Demirtaş ve Kavala'yı serbest bırakacağız” Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'da, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın yanı sıra 15 Temmuz darbe girişimine katılan FETÖ'cüler ile diğer terör suçlarından cezaevinde olanları serbest bırakma sözü verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu; Demirtaş, Kavala ve FETÖ'cüleri serbest bırakacak

Diyarbakır'da HDP önünde evlat nötebi tutan anneler için programında yer bulamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir grup gençle otelde bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, basına kapalı toplantıda soruları cevapladı:

DEMİRTAŞ MASUM: "Meclis'te yarıdan fazlası el kaldırsa otomatikman dokunulmazlık kalkar. Dolayısıyla Selahattin Bey'in içeride tutulmasının temel nedeni şu, hiçbir suçu yok. Hiçbir günahı yok. Selahattin Demirtaş'ı da, Osman Kavala'yı da, askeri öğrencileri de, gazetecileri de ne kadar haksızlığa uğramış onlara göre düşünce mahkumları varsa, tamamını serbest bırakacağız. Demirtaş ile en fazla görüşen milletvekilleri de CHP'li vekillerdir. Onu da bilmenizi isterim."

GARA OPERASYONU: "En son Gara operasyonuna karşı çıktık. Ama ülkemize karşı da bir tehdit varsa buna da karşı çıkacağız. Benim de, partimizin de düşüncesi bu."

HDP İLE GÖRÜŞÜRÜZ: "Arkadaşımız, '6 parti var. HDP'yi neden çağırmadınız?' dedi. Güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışması içinde HDP yoktu. Güçlendirilmiş parlamenter sistemin çalışması yaklaşık 3-4 aydır devam ediyor. 6 partinin genel başkan yardımcıları vardı, HDP yoktu. HDP'nin katkı vermediği, çalışmasında bulunmadığı bir masaya HDP'yi nasıl çağıralım. HDP diyecek ki, ben hiç bakmadım, görmedim. HDP şimdi üçüncü ittifakı kuruyor. Üçüncü ittifakı kurmasını isteriz. İki ayrı toplantı yaptılar. Biz HDP ile bütün siyasi partilerle görüşen tek partiyiz. HDP ile de görüşürüz."

ANNELERE GİTMEDİ, DEMİRTAŞ'IN BABASIYLA BULUŞTU

Evlatlarını PKK'dan isteyen annelere kumpas kuran Kılıçdaroğlu, atıldığı bir yemekte Selahattin Demirtaş'ın babası Tahir Demirtaş ile bir süre sohbet etti.

46 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLDU

HDP'nin eski eş genel başkanı Demirtaş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının ilgili soruşturma dosyası kapsamında, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin kararı ile 6-8 Ekim olayları (Kobanî Provokasyonu) nedeniyle tutuklu.. Demirtaş'ın provokasyonuyla başlayan olaylarda kurban eti dağıtan 16 yaşındaki Yasin Börü'nün de aralarında olduğu 46 masum hayatını kaybetti.

GEZİ DOSYASINDAN AĞIR MÜEBBET İSTENDİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Gezi Parkı davasında mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, Osman Kavala ve Ayşe Mücella Yapıcı'nın "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın