Kedilere bile yaklaşması yasaklanmıştı! Hayvan sömürüsüyle soygun

Yaralı kedi-köpekleri sosyal medyada duygu sömürüsü yapıp tedavi paralarını zimmetine geçiren hayvan koruma derneği başkanı Mehmet Orhan, 1 yıl 8 ay hapse çarptırıldı. Sanığın savunması ise itiraf gibiydi: “Türkiye'deki 2611 hayvan koruma derneğinin en az 2 bini hırsızlık yapıyor.”

Kedilere bile yaklaşması yasaklanmıştı! Hayvan sömürüsüyle soygun

DHA

Antalya'da 2016'da Sokak Hayvanlarını Koruma ve Yaşatma Derneği'ni kuran Mehmet Orhan, kiralık arazide 'kedi köyü' oluşturup sahipsiz kedi ve köpeklerin bakımını üstlendi. Aynı kentteki Antalya Candost Derneği, 5 yıl önce Orhan'ın hayvanlara kötü muamele yaptığını iddia edip 'kedi köyü'ne baskın düzenledi. Konyaaltı Kaymakamlığı, zanlıya hayvanlara kötü davranma, işkence yapma, fiziksel ve psikolojik acı çektirme gibi suçlardan 54 bin 600 TL ceza kesti. Konu yargıya taşındı, mahkeme cezayı 1 yıl 8 ay hapse ve 250 gün adli para cezasına çevirdi. Tarım ve Orman Müdürlüğü de Orhan'a ömür boyu hayvan bulundurmama cezası verdi.

DERNEK KILIFIYLA VURGUN

Antalya Candost Derneği, Orhan hakkında bir dava daha açtı. Şüphelinin yaralı hayvanların resimlerini internette paylaşıp duygu sömürüsü yaparak topladığı tedavi paralarını zimmetine geçirdiği öne sürüldü. Başka suçtan tutuklu olan Mehmet Orhan, suçlamayı reddetti. Ancak sanığın sözleri itiraf gibiydi. Orhan, "Türkiye'de 2611 hayvan koruma derneği var. En az 2 bin tanesi hırsızlık yapıyor. 'Hayvan koruyoruz' diyerek para topluyor. Derneklerin çoğu da bu işi resmi hırsızlık olarak yapıyor" dedi. Bağışları kişisel harcamalarında kullandığı kanıtlanan sanığa iyi hal indirimiyle 1 yıl 8 ay hapis ve 5 bin lira ceza verildi.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın