Kayseri sahur saat kaçta? KAYSERİ İMSAKİYE 2022: Kayseri imsak ve iftar vakti saati!

Rahmet ve mağfiret ayı Ramazan ayı için geri sayım sona eriyor. Ramazan ayının ilk günü 2 Nisan'da idrak edilecek. Milyonlarca Müslüman bu tarihte ilk orucu tutacak. Kayserili vatandaşlar imsak ve iftar saatlerini araştırmaya başladı. Peki, Kayseri imsak ve iftar vakti saati kaçta? Kayseri sahur saat kaçta? İşte KAYSERİ İMSAKİYE 2022...

Kayseri sahur saat kaçta" KAYSERİ İMSAKİYE 2022: Kayseri imsak ve iftar vakti saati!

Kayseri İmsakiyesi yoğun ilgi görüyor. Ramazan ayı için hazırlıklar tamamlanıyor. Milyonlarca Mümin 2 Nisan akşamı ilk orucunu açacak. Kutsiyeti ve fazileti Kur'an ve sünnet ile sabit olan Ramazan ayı için imsakiyeler Diyanet tarafından hazırlandı. Peki, Kayseri imsak ve iftar vakti saati kaçta? Kayseri sahur saat kaçta? İşte KAYSERİ İMSAKİYE 2022...

DİYANET 2022 KAYSERİ İMSAKİYESİ İÇİN TIKLAYIN

KAYSERİ SAHUR VAKTİ SAAT KAÇTA?

Kayseri'de 2 Nisan Cumartesi günü imsak vakti 04:51'dir.

KAYSERİ İFTAR VAKTİ SAAT KAÇTA?

Kayseri'de 2 Nisan Cumartesi günü iftar vakti 19:09'dur.

ORUCA NE ZAMAN VE NASIL NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî', II, 85). Bu oruçlar için, "yarınki orucu tutmaya" şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve "yarınki Ramazan orucuna" şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, "falanca kaza, keffaret veya adak orucuna" şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).

ORUCU BOZAN ŞEYLER NELERDİR?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Hz. Peygamber (s.a.s.), "Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir." (Buhârî, Savm, 26) buyurmuştur.

Unutarak yiyip içen kimse, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkamalı ve orucuna devam etmelidir. Oruçlu olduğu hatırlandıktan sonra mideye bir şey inerse, oruç bozulur (Merğînânî, el-Hidâye, II, 253-254).

  • kayseri imsak vakti 2022
  • kayseri iftar vakti 2022
  • kayseri sahur saat kaçta
  • kayseri imsakiye 2022
Tüm Güneş haberleri için tıklayın