'KADES' kadınlardan tam not aldı

İçişleri Bakanlığı'nın kadına yönelik şiddetle mücadelede hayata geçirdiği Kadın Acil Destek İhbar Sistemi uygulaması “KADES” 3 milyon kullanıcıya yaklaştı. Uygulama sayesinde bugüne kadar 138 bin şiddet olayı engellendi.

İçişleri Bakanlığı'nın kadına yönelik şiddetle mücadelede hayata geçirdiği Kadın Acil Destek İhbar Sistemi uygulaması "KADES" 3 milyon kullanıcıya yaklaştı. Uygulama sayesinde bugüne kadar 138 bin şiddet olayı engellendi. Ayrıca elektronik kelepçe takibiyle de saldırganlar 7/24 takibe alındı.

Bugüne kadar 2,8 milyon kadın tarafından kullanıldı. 242 bin ihbara anında müdahale edildi. Kadın acil destek uygulaması "KADES" sayesinde 138 bin şiddet olayı engellendi.

Uluslararası ödüllü KADES uygulamasına ilişkin verileri İçişleri Bakanlığı paylaştı. Uygulama şiddetle mücadelede kadınların en büyük koruyucusu oldu. KADES bugüne kadar 2,8 milyon indirmeye ulaşarak yeni bir rekor kırdı.

Uygulamayı kullanan kadınlar olası tehlike durumlarında tek tuşla güvenlik güçlerine ulaştı. KADES üzerinden ilk günden beri 242 bin 473 ihbar yapıldı.

İhbarlar en yakın güvenlik güçlerine aktarıldı. Ekipler KADES sayesinde 138 bin şiddet olayını engelledi. Başka bir deyişle 138 bin kadın şiddet görmekten kurtarıldı.

İçişleri Bakanlığı KADES'in yanı sıra kadına yönelik şiddetle mücadele önemli adımları da bir bir hayata geçirdi. Bu kapsamda 42 bin 572 şiddet mağduru kadına yönelik 50 bin 380 koruyucu tedbir kararı alındı. 136 bin 753 şiddet uygulayan erkeğe karşı ise 503 bin 156 önleyici tedbir kararı verildi. 81 ilde aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele komisyonları kuruldu

Şiddetle mücadelede elektronik kelepçe uygulaması da meyvelerini verdi. Bugüne kadar toplam 764 kişiye elektronik kelepçe takılarak takibi gerçekleştirildi. Merkezde şu an 272 vaka aktif izleniyor. Elektronik kelepçe uygulaması ile takip edilen hiçbir olayda şiddet görülmedi.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın