Jandarma uzman erbaş alımı 2022 başvuruları ne zaman? Uzman erbaş alımı başvurusu nasıl yapılır, şartları nedir?

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde 250 sözleşmeli uzman erbaş alınacak. Resmi Gazete'de yayımlanan ilan ile birlikte başvuru tarihi ve detayları merak konusu oldu. Söz konusu başvuruda bulunmak isteyen adaylar internet aramalarında 'Jandarma uzman erbaş alımı 2022 başvuruları ne zaman? Jandarma uzman erbaş alımı başvurusu nasıl yapılır?' sorularına yanıt arıyor.

Jandarma uzman erbaş alımı 2022 başvuruları ne zaman" Uzman erbaş alımı başvurusu nasıl yapılır, şartları nedir"


Sözleşmeli uzman erbaş temini için yayınlanan ilan ile birlikte gözler Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı'na çevrildi. Yapılan ilana göre Jandarma Genel Komutanlığına 250 lojistik alt branşlı uzman erbaş alımı yapılacak. Peki Jandarma uzman erbaş alımı 2022 başvuruları ne zaman, başvuruları nasıl yapılır, şartları nedir?

2022 JANDARMA UZMAN ERBAŞ ALIMI BAŞVURULARI NE ZAMAN?

2022 Jandarma Uzman Erbaş alımı başvuruları, 8-24 Nisan tarihlerinde yapılacaktır.

JANDARMA UZMAN ERBAŞ ALIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

2022 Jandarma Uzman Erbaş alımı başvuruları, 'www.jandarma.gov.tr' ve 'www.jandarma.gov.tr' ve 'www.jsga.edu.tr' adreslerinden yapılacaktır.

Onaylanan kontenjana girmeye hak kazanan adaylar ile sınav ücreti yatıran adaylara, seçme sınavının ne zaman, nerede ve nasıl yapılacağı bireysel olarak bildirilecektir.

JANDARMA UZMAN ERBAŞ ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

a. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,

b. Başvuru yapacak adaylarda mezuniyet şartı ile ilgili olarak;

En az ilköğretim mezuniyeti şartı aranmakta olup, lise ve ön lisans mezunlarıda başvuru yapabileceklerdir. Tablo (2, 3 ve 4)'de belirtilen eğitim seviyesinden mezun olma şartı ile belirlenen bölümler ve istenilen belgelere sahip olma şartı aranacaktır.

c. Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü (01 Ocak 2022) itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak[01 Ocak 2003 (dahil) - 01 Ocak 1995 (dahil) tarihleri arasında doğanlar]

ç. Askerlik hizmetini yapma şartı aranmamaktadır. Ancak, askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için (yedek subay, yedek astsubay, sözleşmeli erbaş ve er olarak görev yapanlardan müracaat edenler dahil) birlik komutanlıklarınca düzenlenen Tablo-5'deki nitelik belgesinden 80 (seksen) puan ve üzeri not almış olmak

d. Askerlik hizmetini yapmakta iken 'Askerliğe elverişli değildir' raporu alarak terhis edilmemiş olmak,

e. Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin son günü (24 Nisan 2022) itibariyle, terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak (24 Nisan 2017 tarihi ve sonrasında terhis olmak.),

f. Müracaat edecek adayların hem yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş, hem de terhisinin üzerinden beş (5) yıldan fazla süre geçmemiş olması gerekmektedir.

g. Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç (3) yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü (01 Ocak 2022) tarihi itibarıyla yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak, (01 Ocak 2003 (dahil)- 01 Ocak 1993 (dahil) tarihleri arasında doğanlar) ve sıralı üç disiplin amiri tarafından "Uzman Erbaş Olur" kararlı nitelik belgesi almış olmak,

ğ. Sözleşmeli erbaş ve er olarak halen görev yapanların, başvurunun ilk günü olan 08 Nisan 2022 tarihi itibariyle üç (3) yılını doldurmuş ve müteakip dönem için sözleşme imzalamış olması gerekmektedir. Adaylar gelirken ilk sözleşme tarihi, sözleşme bitiş tarihi ve yeni sözleşme tarihini gösterir belgeyi yanında getireceklerdir.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın