İsrail: Putin bizden özür diledi

İsrail: “Başbakan Naftali Bennet ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un ‘Hitler'in Yahudi kökenli olduğu' yönündeki sözleri için bizden özür diledi.”

İsrail: Putin bizden özür diledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail Başbakanı Naftali Bennet ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmeyle ilgili Kremlin Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, "Rusya Devlet Başkanı, Naftali Bennet'i ve İsrail halkını İsrail Bağımsızlık Günü nedeniyle samimi bir şekilde kutladı. Rus-İsrail ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ve iki ülkenin liderleri arasında faydalı temasların sürdürülmesi konusunda karşılıklı ilgi dile getirildi. Ukrayna'daki durumla ilgili detaylı bir görüş alışverişi devam etti" denildi.

"BM temsilcileri ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi ile işbirliği içinde yürütülen, milliyetçi oluşumlar tarafından rehin tutulan Azovstal fabrikasının topraklarından sivillerin tahliyesi de dahil olmak üzere insani yönlere özel önem verilmektedir" ifadeleri kullanılan açıklamada, Rus ordusunun sivillerin tahliyesi için güvenliği sağlamaya hazır olduğu, Kiev yönetiminin de fabrika alanındaki Ukrayna askerlerine silah bırakma emri vermesi gerektiği belirtildi.

ÖZÜR KABUL EDİLDİ

İsrail Başbakanlık Ofisinden ise "Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un İtalyan televizyonuna verdiği demeçte Nazi lideri Adolf Hitler'in Yahudi kökenli olduğunu düşündüğünü ve 'En büyük Yahudi karşıtları Yahudilerdi' sözleri için Putin, Bennet'ten özür diledi" açıklaması yapıldı. Açıklamada, Benett'in, Putin'in özrünü kabul ettiği ifade edildi.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın