Hornetlere veda... Avustralya kendi savaş jetlerini rafa kaldırıyor

Avustralya Hava Kuvvetleri, yaklaşık 35 yıldır Avustralya hava savunmasının bel kemiğini oluşturan F/A-18 Super Hornet Blok II savaş uçaklarının kullanımını sonlandırıyor.

Hornetlere veda... Avustralya kendi savaş jetlerini rafa kaldırıyor

Star.com.tr

Avustralya hava savunmasında 35 yıldan fazla bir süredir önemli rol oynayan F / A-18A ve B Hornet'lerin hikayesi sona eriyor. Ülkede söz konusu Hornet'ler için bir veda töreni düzenlendi.

Star Gazete'nin haberine göre, Avustralya, F/A-18 Super Hornet Blok II savaş uçaklarını rafa kaldırdı. Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Mel Hupfeld Savunma Bakanı Peter Dutton'un katılımıyla Hornet jetleri için son bir uçuş gösterisi yapıldı.

YERİNİ F-35'LER ALACAK

1985'ten beri "Klasik Hornet" Avustralyalılara hizmet veriyordu. O zamandan beri, çift motorlu avcı uçağında yaklaşık 408.000 uçuş saati biriktirdi ve uzmanlar söz konusu yalnızca dört kez kaza yaptığı bildirdi. Hava kuvvetlerinde söz konuş klasik Hornet'lerin yerini F-35A'lar alacak. Öte yandan hava kuvvetleri şimdiden 44 adet Stealth Fighter'ın da siparişini verdi.

4 ADET YENİ F-35 SAVAŞ UÇAĞI TESLİM ALINDI

Avustralya'nın ABD'den 4 yeni F-35A hayalet savaş uçağı teslim aldığı açıklanmıştı. Avustralya ordusu, son teslimat ile birlikte 41 beşinci nesil hayalet savaş uçağına sahip olmuş oldu.

İLİŞKİLER GÜÇLENİYOR

Avustralya Biden'ın iktidara gelmesi sonrası ABD ile daha güçlü ilişkiler kuruyor. Avustralya, Fransız Naval Group ile 2016 yılında imzalanan ve 12 geleneksel dizel elektrikli denizaltı inşasını öngören, 90 milyar Avustralya doları (yaklaşık 65.5 milyar ABD doları) tutarındaki sözleşmeyi iptal ederek ABD ve Birleşik Krallık ile anlaşma imzalamıştı.

Anlaşmanın iptali Fransa ile Avustralya arasında krize yol açmış, Fransa tepki olarak Canberra ve Washington büyükelçilerini geri çekmişti.

Morrison, anlaşmanın iptali hakkında Fransa'yı önceden bilgilendirdiklerini belirtmişti. Ancak iki ülke arasındaki kriz devam ediyor.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın