Güney Kore, ABD'ye Kore Savaşı'nın bitirilmesi için taslak gönderdi

Kore Savaşı ardından ateşkes imzalansa da barış anlaşması yapılmaması yüzünden hâlâ teknik olarak savaş halinde olan taraflar arasında yeni bir adım atıldı.

Güney Kore, ABD'ye Kore Savaşı'nın bitirilmesi için taslak gönderdi

Independent Türkçe

Kore Savaşı'nda taraflar arasında barışın sağlanması ve savaşın resmen bitirilmesi için Güney Kore'den yeni bir girişim yapıldı.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Güney Kore Dışişleri Bakanı Chung Eui-yong, Kore Savaşı'nın resmen bitmesi için hazırlanan deklarasyonun taslak metni üzerinde ABD'yle fiilen anlaştığını duyurdu.

Güney Kore resmi haber ajansı Yonhap'ın ulaştığı ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Eui-yong'un dünkü açıklamasına doğrudan bir yanıt vermezken adı açıklanmayan bir diplomat aynı gün yaptığı açıklamada "ABD, Kore Yarımadası'nda kalıcı barışı Kuzey Kore'yle (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) diyalog ve diplomasi yoluyla sağlamaya kararlı. Bu amaçla ABD'nin müttefiklerimizin ve konuşlandırılmış güçlerimizin güvenliğini artıran somut ilerlemeler sağlamak için ölçülü ve pratik bir yaklaşımın parçası olarak Kuzey Kore'yle diyalog aramaya devam edeceğiz." dedi.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın