Gümüşhane'de nüfus şaşkınlığı... Biz ne zaman bu kadar olduk!

Nüfusun sadece % 6.8'i köyde yaşıyor. 2021 verilerine göre Türkiye nüfusunun sadece yüzde 6.8'i belde ve köylerde yaşıyor. 6 bin 90 kişiyle en kalabalık köy Şırnak'ta, en az kişinin ikamet ettiği köy ise 1 kişiyle Bitlis'te bulunuyor.

Gümüşhane'de nüfus şaşkınlığı... Biz ne zaman bu kadar olduk!

TÜİK'in 'Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2021 Sonuçları'na göre Türkiye'nin nüfusu, 1.6 milyon kişi artarak 84.6 milyona ulaştı. İl ve ilçe merkezlerinde ikamet eden kişi sayısı ise yüzde 93.2'ye çıkarak 78.9 milyon kişi oldu. 30 büyükşehir dışındaki illerdeki belde ve köylerde yaşayanların sayısı 5.7 milyon olarak belirlenirken toplam nüfus içindeki oranı da yüzde 7'den yüzde 6.8'e düştü.

Türkiye genelinde 10 veya daha az kişini ikamet ettiği köy sayısı 70 olarak saptandı. Bitlis'in Kayalıbağ Köyü 1 kişilik nüfusuyla en küçük köy unvanını alırken, Şırnak Silopi'deki Başak Köyü'nde de 2 kişinin yaşadığı belirlendi. Şırnak Cizre'deki Dirsekli Köyü, 6 bin 90 kişilik nüfusuyla Türkiye'nin en kalabalık köyü oldu. Burayı, Karabük Safranbolu'na bağlı Bostanbükü Köyü 6 bin 40 kişi, Hakkari'deki Altınsu Köyü 4 bin 984 kişi, Uşak'ın Mende Köyü 4 bin 580 kişi ve Ağrı Patnos'un Doğansu Köyü 4 bin 492 kişiyle takip etti.

GÜMÜŞHANE'DE 'EN ÇOK ARTIŞ' ŞAŞKINLIĞI

15.8 milyon kişiyle toplam nüfusunun yüzde 18.7'sini barındıran İstanbul en kalabalık şehir oldu. Türkiye'nin nüfusu en az 5'inci şehir olan Gümüşhane ise yüzde 6'lık artışla 'nüfusu en çok artan şehir' ünvanını aldı. Kimisi bu artışı üniversitelerin açılmasıyla geri dönen öğrencilere bağlarken kimisi de "Eğer nüfus arttıysa caddeler neden boş? Kentte 150 bin kişi var diyorlar ama çarşıda 4 bin kişi bile yok" diye konuştu.

AFYON BİRİNCİ TUNCELİ SONUNCU

Binden fazla nüfusa sahip köy sayısı 574 olarak kayıtlara geçti. Köy ve beldelerde yaşayan nüfusun en yüksek olduğu kent 290 bin kişi ile Afyonkarahisar, en düşük olduğu şehir ise 28 bin kişi ile Tunceli.

  • adrese dayalı nüfus kayıt sistemi
  • türkiyenin nüfusu
  • gümüşhane
Tüm Güneş haberleri için tıklayın