‘Gökbey' hava ambulansı oluyor

Sağlık Bakanlığı, TUSAŞ'ın Gökbey helikopterini ‘hava ambulansı' olarak hizmete alacak. Böylece acil tedaviye ihtiyaç duyan binlerce hastanın imdadına yetişen ambulans helikopterler de artık yerli olacak.

‘Gökbey' hava ambulansı oluyor

Sağlık Bakanlığı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Gökbey helikopterini yakın zamanda 'hava ambulansı' olarak hizmete alacak. Halihazırda faaliyetlerini hizmet alımı şeklinde yürüten ambulans helikopterler için harekete geçen Sağlık Bakanlığı, bu hizmetin tamamen devlet eliyle, yerli imkanlarla verilmesi amacıyla TUSAŞ ile görüşmelere başladı. Bu kapsamda TUSAŞ tarafından geliştirilen Gökbey helikopterinin hava ambulans filosuna dahil edilmesi planlanıyor.

SAĞLIKÇILARA EĞİTİM

Gökbey helikopterinin tıbbi ekibi de Sağlık Bakanlığı personelinden oluşturulacak. Bunun için kapsamlı bir eğitim modülü hazırlayan Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, personele eğitim verilmesine yönelik planlamalara başlayacak. Hava ambulanslarıyla bugüne kadar elde edilen tecrübelerin aktarılacağı eğitimlerde, sağlık personeline, en çok taşınan yetişkin, yenidoğan ve pediatrik yaş gruplarının durumları ve sevk süreçleri hakkında bilgi verilmesi öngörülüyor. 2010 yılında devreye alınan uçak ambulanslar, yurtiçinde 14 bin 870, yurtdışında ise 1137 olmak üzere toplam 16 bin 7 hastaya hizmet verdi.

38 BİNİ AŞKIN HASTA TAŞINDI

Sağlık Bakanlığı, 2008'de hizmete alınan helikopter ambulanslar aracılığıyla bugüne kadar 38 bin 387 hastayı taşıdı. Şu an 12 kentte konuşlu helikopter ambulanslar, uçabilecekleri mesafedeki tüm iller arasında hastaların en uygun sağlık merkezine naklini sağlayarak 81 ilin ihtiyacını karşılıyor.

  • sağlık bakanlığı
  • tusaş
  • gökbey
Tüm Güneş haberleri için tıklayın