Fransa yeni liderini bulamıyor! Macron-Le Pen düellosu başlıyor

Fransa, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu için bugün sandık başında. Seçimlerde 12 aday yarışacak, ancak asıl çekişme %25-28 oy oranına sahip Macron ile %20-23 bandındaki Le Pen arasında yaşanacak.

Fransa yeni liderini bulamıyor! Macron-Le Pen düellosu başlıyor

Beşinci cumhuriyet dönemini yaşayan Fransa'yı önümüzdeki 5 yıl boyunca yönetecek cumhurbaşkanı 10 ve 24 Nisan tarihlerinde düzenlenecek iki turlu seçimle belirlenecek. DW Türkçe'nin haberine göre bu yılki seçimlerde 42 kişi aday olmak istedi, ancak 12 aday yarışma hakkı kazandı. Emmanuel Macron (liberal), Marine Le Pen (milliyetçi), Valérie Pécresse (muhafazakâr), Jean-Luc Mélenchon (radikal sol), Eric Zemmour (milliyetçi), Yannick Jadot (çevreci), Fabien Roussel (komünist), Anne Hidalgo (sosyal demokrat), Nicolas Dupont-Aignan (muhafazakâr/ulusalcı), Jean Lassalle (kırsalcı), Philippe Poutou (troçkist), Nathalie Artaud (troçkist) aday oldu. 10 Nisan'daki ilk turda en fazla oy alan iki isim, 24 Nisan'daki ikinci turda yarışacak. Son anketler Macron ve Le Pen'in ilk turda ipi göğüsleyecek adaylar olacaklarına işaret ediyor. Macron %25-28, Le Pen ise %20-23 bandında gösteriliyor.

SOL OYLAR %28'DE KALIYOR

Fransa'nın merkez solu seçim yarışından silindi. En çok oy toplayacak sol adayın "Halk Birliği" şapkasıyla seçime giren Jean-Luc Mélenchon (%15-17 bandı) olacağı belirtildi. Sol oyların toplamı ise %28'de kaldı. Kampanyaya damga vuran bir diğer isim ise Cezayir Yahudisi Eric Zemmour. Yıllardır milliyetçilik bayrağını taşıyan Marine Le Pen'i bu alanda ödün vermekle suçlayan Zemmour, İslam ile demokrasinin 'bağdaşık olmadığını' ve Müslümanların 'aşırı çoğaldığını' iddia ediyor. Öte yandan uzmanlar, Fransa'daki 6 milyon Cezayirli seçmenin belirleyici olacağını söylüyor. Yurt Dışında İkamet Eden Cezayirliler Federasyonunun eski başkanı Nureddin Belmeddah "Kullanacakları oy ya bir adaya kazandıracak, ya da kaybettirecek" dedi.

Marine Le Pen akaryakıt ve gelir vergisi gibi işçi sınıfının alım gücünü düşüren vergileri kaldırarak oyları artırmayı hedefliyor.

Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaşın ardından yaşanan süreçte Macron'a yönelik desteğin yüzde 5-6 civarında arttığı belirtiliyor.

LE PEN'İN VAADİ: 'SIFIR GÖÇMEN POLİTİKASI

Anketlere göre Ukrayna dışında seçimi etkileyecek en önemli konular ekonomi, göç ve güvenlik. Fransa, Ocak ayında son yarım yüzyılın en yüksek yıllık büyümesini gerçekleştirerek Kovid-19 pandemisinin yaralarını sardı, Macron'un eli güçlendi. Göç konusu özellikle aşırı sağcı adayların kampanyalarında öne çıkıyor. Zemmour iktidara gelirse "sıfır göç" politikası izleyeceğini, Le Pen ise göçü büyük oranda azaltmayı hedefleyen bir referandum düzenleyeceğini belirtti. Güvenlik konusunda ise Zemmour ve Le Pen'in yoğun eleştirilerine maruz kalan Emmanuel Macron, binlerce yeni polis istihdam etme sözü verdi.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın