EYT ne zaman yürürlüğe girecek, kimleri kapsayacak? EYT'de son durum nedir, ne zaman çıkar?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yeni gelişmeler heyecanla bekleniyor. Yapılan son açıklamaya göre EYT'yi bekleyen vatandaşlar için taleplerini değerlendirecek üzere bir komisyon kurulacak. Söz konusu bu açıklama üzerine internet aramalarında 'EYT ne zaman çıkacak, son durum nedir, kimleri kapsayacak?' soruların yanıtları araştırılmaya başlandı.

EYT ne zaman yürürlüğe girecek, kimleri kapsayacak" EYT'de son durum nedir, ne zaman çıkar"

EYT ile ilgili son durum milyonlarca emekli adayı tarafından yakından takip ediliyor. Bir çok SSK'lı, Bağ-Kur'lu, memur emekli adayının gözü EYT düzenlemesine çevrildi. Peki EYT'de son durum nedir, ne zaman çıkar, kimleri kapsayacak?

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için düğmeye basıldı. EYT'lilerin taleplerini değerlendirmek için bir komisyon kurulacak. Yapılan bir açıklaya göre, masada kesintili erken emeklilik ve kısmi yaşlılık emekliliği seçenekleri var.

Emekli aylığının belli bir miktarının kesilerek daha erken emekli olma imkanı sağlayan kısmi erken yaşlılık emekliliği, kesintili erken emeklilik, süre tamamlanması, bazı meslek grupları için yıpranma seçeneği de masada bulunuyor. Bazı Avrupa ülkelerinde benzeri modellerle daha az aylıkla erken emekli olunabiliyor.

Kısmi emeklilikle 3.600 günü tamamlayan kadınların 50, erkeklerin de 55 yaşında emekliye ayrılması öngörülüyor. Süre tamamlanmasında ise kadınlarda 7.200, erkeklerde de 9.000 gün sigortalılık gününü tamamlayanların yaşa bakılmadan emekli olması anlamına geliyor. EYT'lilerin yaş ortalaması 48-49 bandında bulunuyor.

EMEKLİ OLMAK İÇİN YAŞA TAKILAN KAÇ KİŞİ VAR?

Emekli olmak için "Belirli yaşın doldurulması, hizmet süresi ya da prim gün sayısı" şartlarından herhangi birini tamamlamayan vatandaşların sayısı yaklaşık 1 milyon 800 bini buluyor. Bunlardan ikisini tamamlayanların sayısı ise 5 milyonun üzerinde. Bu kriterlerden herhangi birini ya da ikisini birden taşımayanların sayısı da 6.5 milyonu geçmiş durumda.

EYT NEDİR?

8 Eylül 1999'da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı.

Sonuç olarak, emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı.

  • emeklilikte yaşa takılanlar
  • eyt ne zaman çıkacak
  • eyt son durum nedir
Tüm Güneş haberleri için tıklayın