EYT'de gün saymayı rafa kaldıracak gelişme! 850 bin kişi işte böyle emekli olacak! İlk seferde en az

EYT'nin ne zaman çıkacağı milyonlarca kişinin merak ettiği konulardan birisi oldu. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında gündeme gelen emeklilikte yaşa takılanlar konusuyla ilgili 2022 yılının ilk günlerinden bu yana önemli açıklamalar yapılıyor. EYT'nin çözüme kavuşması için 5 formülün öne çıktığı görülüyor. Emeklilikte yaşa takılanlar konusuyla ilgili son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den bir açıklama geldi.

EYT'de gün saymayı rafa kaldıracak gelişme! 850 bin kişi işte böyle emekli olacak! İlk seferde en az

EYT'liler için yeni yöntemler görüşülmeye devam ediyor. 20221 yılında bu yana emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip edilmeye başlandı. Mayıs ayında 3600 ek göstergenin TBMM'ye geleceğinin konuşulmasıyla birlikte gözler EYT'deki son duruma çevrildi. Konunun 6 adımda çözüme kavuşturulması bekleniyor. Bu kapsamda milyonlarca kişi yeni görüşülen formüller hakkında son gelişmeleri öğrenmek adına arama motorları üzerinden araştırmalar yapıyor. İşte yapılan son açıklama

BAKAN BİLGİN'DEN AÇIKLAMA

Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT hakkında "Bu tartışmaları bazen Meclis'te de yapıyoruz. Siyasetçilerin bu açıklamaları yapması doğal bir şey. Şu anda gündemimizde bu yok." ifadelerini kullanmıştı.

6 ADIMDA ÇÖZÜLECEK

Kapsam belirlenecek

Emeklilik şartları tespit edilecek

Mali boyutu hesaplanacak

Maaş hesabı yapılacak

Uygulama biçimi tespit edilecek

Taslak yazılıp karar alınacak

Masada bazı formüllerin olduğu bu formüller üzerinde çalışmaların yoğunlaştırılması öngörülüyor. Masada beş formülün olduğuna dair bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı. Bu formülleri 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlar için hesapladığımızda oluşacak durumları değerlendirmek mümkün olabilir. İşte o formüller:

KADINLARIN 50, ERKEKLERİN 55 YAŞINDA EMEKLİ OLMASI

Bu formül EYT'lilerin yaş şartını ortadan kaldırmadan emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısını azaltarak yaşı gelen ancak çalışması olmayan EYT'liler için avantajlı bir durum oluşturuyor. 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesinde ilk kez sigortalı olmuş kişiler aradan geçen sürede çalıştıkları süre azsa yaş şartını yerine getirdiklerinde toplam 3.600 prim günü de varsa emekli aylığı bağlatabilecek.

KALAN SÜREYE GÖRE KESİNTİLİ AYLIK BAĞLANMASI

Bu formülde EYT'lilerin aylık bağlatabilmek için kalan yılına orantılı olarak emekli aylığında kesinti yapılması söz konusu. Her yıl için belirlenecek oran kadar kesinti yapılarak aylık ödenmesi sağlanabilir. Örneğin kesinti oranı yıllık yüzde 3 olarak belirlenirse aylık bağlatabilmek için 5 yılı kalan bir kişiye emekli aylığı olması gerekenden yüzde 15 eksik ödenecek. Söz konusu formülde yaşa takılanlar azaltılmış da olsa emekli aylıklarına kavuşabilirler. Ancak kesintinin kalıcı olarak olması nedeniyle EYT'lilerin bu formülü tercih etmeleri çok makul olmayacaktır.

  • emeklilikte yaşa takılanlar
  • emekli
Tüm Güneş haberleri için tıklayın