EYT için sinyal geliyor! Gün saymak artık tarihe karışacak! İlk aşamada en az 895 bin kişi...

Gün saymak tarihe karışıyor! EYT için sinyal geldi! İlk aşamada en az 895 bin kişinin bazı formüllerle emekli olacağı tahmin ediliyor. Emeklilikte yaşa takılanlar son durum hakkında bilgi almak üzere araştırmalara başladı. 5-6 maddenin EYT'nin çözümü için öne çıktığı görülürken son dakika gelişmeleri merakla takip ediliyor. Çalışmanın bu yıl ya da gelecek sene içerisinde tamamlanıp çözüme kavuşturulması yaşa takılanların beklentileri arasındadır.

EYT için sinyal geliyor! Gün saymak artık tarihe karışacak! İlk aşamada en az 895 bin kişi...

EYT için sinyal geliyor. Gün saymak artık tarihe karışacak. İlk aşamada en az 895 bin kişinin bazı formüllerle emekli olacağı tahmin ediliyor. Emeklilikte yaşa takılanlar son durum hakkında bilgi almak üzere araştırmalara başladı. 5-6 maddenin EYT'nin çözümü için öne çıktığı görülürken son dakika gelişmeleri merakla takip ediliyor. Çalışmanın bu yıl ya da gelecek sene içerisinde tamamlanıp çözüme kavuşturulması yaşa takılanların beklentileri arasındadır.

ÇEŞİTLİ ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ MASAYA GELİYOR

Emekli aylığının belli bir miktarının kesilerek daha erken emekli olma imkânı sağlayan kısmi erken yaşlılık emekliliği, kesintili erken emeklilik, süre tamamlanması, bazı meslek grupları için yıpranma seçeneği de masada bulunuyor. Bazı Avrupa ülkelerinde benzeri modellerle daha az aylıkla erken emekli olunabiliyor.

HANGİ ŞARTLAR ARANACAK?

Kısmi emeklilikle 3.600 günü tamamlayan kadınların 50, erkeklerin de 55 yaşında emekliye ayrılması öngörülüyor. Süre tamamlanmasında ise kadınlarda 7.200, erkeklerde de 9.000 gün sigortalılık gününü tamamlayanların yaşa bakılmadan emekli olması anlamına geliyor. EYT'lilerin yaş ortalaması 48-49 bandında bulunuyor.

EYT'liler, 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış yıl ve prim şartını tamamlamış sadece yaşı bekleyen sigortalılar olara tanımlanıyor. Burada farklı kurumlarda çalışanlar, primi eksik olanlar, staj sigortası olanlar gibi çeşitli yapıda sigortalı vatandaşlar da var.

ÇALIŞMALAR TEMMUZ SONRASINDA HIZ KAZANACAK

EYT konusunda öncelikli olarak kapsamın belirlenmesi ve bu farklı yapıdaki sigortalıların bu kapsam içerisinde olup olmadığının netleşmesi gerekiyor. Birçok formül masaya geldi. Bununla beraber EYT çalışmasının 2022 yılı içerisinde bitirilmesi beklenirken, özellikle Temmuz ayı sonrası bu çalışmaların hız kazanması bekleniyor.

2 şartta emeklilik yaşı düşüyor! 50, 51 yaşına giren herkese ekstra 2.190 gün avantajı da var!

45 mesleğe erken emeklilik müjdesi! Tarihi öne çekiyor! Bu listeye bakmayan fırsatı kaçırır!

Tüm Güneş haberleri için tıklayın