Evlilikte 20 yılı aşana emeklilik müjdesi! Tek bir dilekçeyle maaş alma hakkı doğacak!

Emekli olmak isteyenler özellikle dışarıdan prim ödeyerek nasıl aylık bağlanacağı konusundaki bilgileri mercek altına alıyor. Özellikle ev hanımları dışarıdan prim ödeyerek maaş alma hakkına kavuşuyor. İsteğe bağlı sigorta sistemi sayesinde her vatandaş primlerini düzenli bir şekilde yatırarak gelecekte maaş alma hakkına sahip oluyor. Öte yandan ev hanımları için 2020 yılından sonra TBMM'ye sunulan yasa teklifinin son durumunu merak konusu oldu. Ev hanımları ve dışarıdan ödeme yaparak emekli olmak isteyenler için tüm detayları haberimizde derledik.

Evlilikte 20 yılı aşana emeklilik müjdesi! Tek bir dilekçeyle maaş alma hakkı doğacak!

25 yıl evli kalana emeklilik müjdesi geldi. Tek dilekçeyle maaş alma hakkı doğacak. Yasalarımızda vatandaşların emekli olması için 3 temel şart aranmaktadır. Günümüzde dışarıdan prim ödeyerek maaş alma imkanından yüz binlerce vatandaş yararlandı. Ev hanımları bu yöntemi sık sık tercih ediyor. Herkesin bildiği gibi ülkemizde dışarıdan prim ödeyerek aylık alma hakkı kazanılabiliyor. Öte yandan 2020 yılında Meclis'e ev hanımları için sunulan tasarıdaki son durum merak konusu oldu.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTAYLA EMEKLİLİK İMKANI

İsteğe bağlı sigorta; 4A kapsamında olup 30 günden az çalışan veya tam gün çalışmayan, herhangi bir şekilde mecburi olarak sigortalı olma zorunluluğu bulunmayanların kendi primlerini ödemesiyle sağlık hizmeti almayı ve emekli olma fırsatı sunar.

İsteğe bağlı olarak prim yatıranların uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tabi olmasını sağlar. Yaş şartı tamamsa borçlanma yoluyla toplu ödeme ile erken emeklilik mümkün olabilir.

HANGİ ŞARTLAR ARANMAKTADIR?

Birinci adımda isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesiyle SGK'ya başvuru, 18 yaşını doldurmuş olmak ve her ay prim yatırılması gerekiyor. Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak, ay içinde 30 günden az çalışmak, kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmaması gerekiyor.

EV HANIMLARI İÇİN SUNULAN YASA TASARISI!

Hiç çalışmayan ev hanımlarına da emeklilik ihtimalinin yolu doğdu. 2020'de hazırlanan yasa tasarısındaki teklife göre; en az 25 yıl evli olan ve 50 yaşını doldurup emekli olamayan ev kadınlarına emeklilik olup olamayacağı merak ediliyor.

Sigortası 2008 yılından sonra başlayan kadınların emekli olabilmesi için 7.200 gün prim günü ve 20 yılı tamamlaması gerekiyor. Ancak, çalışma hayatına katılamayan ve emekli olacak kadar evli kalan kadınların faydalanması için bir tasarı sunuldu.

06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu'na sevk edilen yasa teklifine göre en az 25 yıl evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu halde emekli olamayan ev hanımları emekli olabilecekler.

Tasarı kapsamında, ev kadınları hiç çalışmamış olsa bile emekli olabilecek. Borçlanma yöntemiyle olacak emeklilik, kadınların doğum borçlanmasını da içeriyor. SGK'ya düzenli olarak borçların ödenmesiyle emeklilik aktif olacak ve ev hanımları da maaş almaya başlayacak.

YASA TASARISINDA NELER YER ALIYORDU?

Teklifin kapsamında belirlenen şartlardan ilki kadınların 1995 yılı ve öncesinde resmi nikah ile evlenmiş olmasıdır. Başka bir ifade ile 25 yıl ve üzerinde evlilik süresi olan ev kadınları bu haktan yararlanabilecek.

Teklifin kapsamında belirlenen şartlardan ilki kadınların 1995 yılı ve öncesinde resmi nikah ile evlenmiş olmasıdır. Başka bir ifade ile 25 yıl ve üzerinde evlilik süresi olan ev kadınları bu haktan yararlanabilecek.

Teklifin ikinci maddesi ise kadınların yaşı ile alakalıdır. Buna göre; ev hanımlarının 1970 yılı ve öncesinde doğması şarttır. Kadınların bu haktan faydalanabilmesi için 50 yaşını doldurması istenir.

Emeklilik için başvuruda bulunacak kişilerin SGK ile bağının olmaması şarttır. Ev hanımları sigortalı olarak SGK'ya bildirilmemiş olmalı ve herhangi bir iş yerinde çalışmamalıdır.

SGK bünyesinde herhangi bir maaş (dul ve yetim aylığı vb.) alınmaması gereklidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile herhangi bir bağının bulunmaması

Belirli bir süre SGK sisteminde kaydı bulunanların ise; ev hanımlarına emeklilik kapsamında başvuru yaptığı tarihte herhangi bir kaydının olmaması

1995 yılı ve öncesinden beri evli olmak (En az 25 yıl evli kalmak)

50 yaşını doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinden doğmak)

18 yaşından büyük olmak

Malullük ve yaşlılık aylığı almamak

Gelir vergisine tabii olmamak (herhangi bir gelire sahip olmamak) aranılan şartlar içerisinde yer alıyor.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın