Ermenistan vaatlerini yerine getirmiyor! Zengezur koridoru ne olacak?

Karabağ'da kalıcı çözüm için Ermenistan'ın yükümlülüklerini yerine getirmesi bekleniyor. Bunlardan biri de Azerbaycan ve Karabağ arasında karayolu bağlantısı kurulması. Ancak görünen o ki Erivan bu yükümlülüğünü yerine getirmeyecek.

Azerbaycan'ın Karabağ Zaferi Kafkaslarda yepyeni bir dönemin kapısını araladı. Üstelik bu yeni dönemde, Ermenistan'ın da Türkiye ve Azerbaycan dahil bölgeyle bütünleşme şansı var. Erivan da bunun farkında. Özellikle de Türkiye ile ilişkileri normalleştirme konusunda ılımlı mesajlar veriyorlar. Ancak Azerbaycan da Türkiye de önce Ermenistan'ın üzerine düşeni yapmasını istiyor. Ama görünen o ki Erivan'ın buna hiç de niyeti yok.

Ermenistan cephesinin Türkiye ile ilişkilerde kurduğu klasik bir cümle vardır. "Önkoşulsız normalleşmeye hazırız" aslında bu cümle, Ermenistan için "Türkiye ön şart sürmekten vazgeçsin" mesajı demek. Bu açıklamanın sonuncusu iki gün önce geldi. Hemen arkasından gelen yeni açıklama ise, Erivan cephesinde değişen bir şey olmadığını gösterdi.

Ermenistan, Karabağ Savaşı'nı kaybettiğinde Azerbaycan'ı karayoluyla Türkiye'ye bağlayacak Zengezur koridorunu da taahhüt etmişti. Ama şimdiye kadar bu adımı atmadı. Ermenistan topraklarından geçecek koridor, Türk dünyasının doğudan batıya doğrudan kara bağlantısı kurması için de önemli. Sadece Azerbaycan değil, Rusya da Ermenistan'ın vaatlerini yerine getirmesi gerektiğini söylüyor. Ancak Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, bunu müzakere bile etmeyeceklerini söyledi.

Paşinyan "Türkiye'yle ilişkileri düzeltmek istiyoruz ancak koridor açılması konusunu müzakere etmek istemiyoruz" dedi. Ermeni başbakan Güney Kafkasya'da ulaşım yollarının açılması konusunu müzakere etmek istiyoruz" diye konuştu. Nikol Paşinyan'ın iddiasına göre, Karabağ Savaşı sonrasındaki üçlü ortak açıklamada, koridorla ilgili tek bir cümle bile bulunmuyor. Oysa anlaşmanın dokuzuncu maddesi, Azerbaycan'ın batı bölgeleri ile Nahçıvan arasında ulaşımın sağlanmasını öngörüyordu.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın