Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ne zaman çıkacak? 2022 EYT'de son durum nedir?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi milyonlarca Bağ-Kur'lu, SSK'lı, memurun gündeminde yer alan konular arasında. TBMM'de gündeme gelmesi beklenen EYT ile ilgili yeni gelişmeler heyecanla takip ediliyor. Söz konusu internet aramlaarında 'EYT'de son durum nedir, ne zaman çıkacak?' sorusuna yanıt olarak detaylara bu haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ne zaman çıkacak" 2022 EYT'de son durum nedir"

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) çözüme kavuşması için Meclis'te gündeme gelmesi bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin; EYT'ye yönelik düzenlemeler çalışma programı içerisinde olduğunu duyurmuştu. Peki EYT ne zaman çıkacak, son durum nedir?

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in program içerisinde olduğundan bahsetmesinin ardından bir açıklama da AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'dan geldi. Akbaşoğlu, EYT'lilere ne yapılacağının bu yıl açıklanacağını söyledi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar için atılacak adımlar beklenirken, konuyla ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, "Çalışma programı içinde var. Ama aşama aşama çözüyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

EYT'DE SON DURUM NEDİR?

Emekli aylığının belli bir miktarının kesilerek daha erken emekli olma imkânı sağlayan kısmi erken yaşlılık emekliliği, kesintili erken emeklilik, süre tamamlanması, bazı meslek grupları için yıpranma seçeneği de masada bulunuyor. Bazı Avrupa ülkelerinde benzeri modellerle daha az aylıkla erken emekli olunabiliyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar'a (EYT) ilişkin federasyon ve platform temsilcilerinden oluşan bir heyet bir araya gelmişti. Temaslarda EYT'lilerin, sorunun bu yıl içinde çözüleceği yönünde mesajlar aldığı belirtilirken, EYT'ler için daha önce şu formüllerin gündemde olduğu belirtilmişti:

KISMİ EMEKLİLİK SEÇENEĞİ

Masadaki ilk seçenek 'kısmi emeklilik' formülü. Buna göre, 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar 10 yıl prim ödeyerek emekli olabiliyor. Bu kapsamda 3.600 günü tamamlayanlar kadınsa 50, erkekse 55 yaşını da doldurmak şartıyla emekli olabiliyor.

SİGORTA SÜRESİ FORMÜLÜ

İkinci seçenekte ise 1999 öncesindeki emeklilik şartları masaya geliyor. Buna göre de kadınlarda 7.200 gün, erkeklerde 9 bin gün sigortalılık süresini tamamlayanların, yaş şartına bakılmadan emekli olması mümkün hale geliyor.

KESİNTİLİ EMEKLİLİK YOLU

Üçüncü durumda ise sigortalıya emeklilik için 'kesinti' seçeneği sunuluyor. Çalışan kişi kabul ederse, emeklilik için kalan yılları kadar her yıl için belli oranda kesinti yapılıyor. Diğer yandan, bu seçenekte sabit kesinti oranının da önceden devlet tarafından belirlenmesi gerekiyor. Örneğin; yıllık kesinti oranı yüzde 3 olarak belirlendiğinde emeklilik için 3 yılı kalmış birinden yüzde 9 kesinti yapılıyor. Bu kesintiyi kabul eden kişi, daha az maaşla daha erken emekli olabiliyor.

GEÇİCİ KESİNTİLİ ALTERNATİF

EYT'liler için uygulanabileceği tartışılan modellerden biri de 'kesintili emeklilik' formülüne benziyor. Bu seçenekte ise yine belirlenen oranda kalan yıllar için kesinti uygulanarak çalışan kişi emekli edilirken, kanunda belirlenen normal emeklilik yaşı tamamlandığında, daha önce uygulanmaya başlanan kesintiye son veriliyor.

PRİM TAMAMLAMA MODELİ

EYT dosyasındaki bir diğer formül ise 'prim tamamlama' olarak öne çıkıyor. Bu formüle göre, 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenler için, ilk sigortalı oldukları tarihe göre 5.000 ile 5.975 prim günü isteniyor. Bunu tamamlayanların yaşı dikkate alınmazken, böylece emeklilik imkanı doğuyor.

EYT NEDİR?

8 Eylül 1999'da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı.

Sonuç olarak, emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı.

  • eyt ne zaman çıkacak
  • eyt son durum nedir
  • Emeklilikte Yaşa Takılanlar
Tüm Güneş haberleri için tıklayın