‘Efsane cuma'ya efsane ceza

‘Efsane indirim' aldatmacasına ceza yağdı. Reklam Kurulu, ‘efsane cuma', ‘şahane cuma' gibi isimlerle düzenlenen bazı kampanyalarla tüketicinin yanıltıldığını tespit etti. Yanıltıcı reklamlara yönelik 20 dosyaya 3.7 milyon lira ceza kesildi.

‘Efsane cuma'ya efsane ceza

Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Rekabet Kurulu, tüketiciyi aldatan reklamlara toplam 6 milyon 923 bin 147 lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Söz konusu cezaların 3.6 milyon lirası 'efsane indirim' aldatmacasına dönük kesildi. Dün yapılan toplantıda kurul üyeleri, 202 adet dosya hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulundu. Rekabet Kurulu tarafından çeşitli sektörlere ilişkin karara bağlanan toplam 200 adet dosyadan, 186'sının mevzuata aykırı olduğu değerlendirilirken, geriye kalan 14 adet dosyaya ilişkin tanıtımların mevzuata aykırı olmadığına karar verildi. Mevzuata aykırı bulunan dosyalardan 128'i hakkında durdurma cezası, 58 adet dosya hakkında ise 6 milyon 923 bin 147 lira idari para cezası uygulandı. 2 adet dosyanın ise ertelenmesine karar verildi.

MEVZUATA AYKIRI

Rekabet Kurulu kararına göre, görüşülen dosyalar içinde dönemsel olarak 'Efsane Cuma', 'Şahane Cuma İndirimleri' gibi adlarla yapılan indirimli satış reklamları da yer aldı. Bu reklamlara yönelik de tüketicilerden çeşitli şikayetler geldiği belirtiliyordu. 55 adet dosyadan 2 adedi mevzuata aykırı bulunmazken, 33 adedi hakkında durdurma cezası, 20 adedi hakkında ise toplam 3 milyon 658 bin 448 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın