Dünya bu iddiayı konuşuyor! İran, İsrail Savunma Bakanı Gantz'ın evine mi sızdı? Ajanlık suçlamasıyla tutuklandı

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz'ın evinde çalışan bir hizmetli, İran için ajanlık yaptığı suçlamasıyla tutuklandı.

İran, İsrail'in en önemli bakanlarından birinin evine mi sızdı? Dünya bu iddiayı konuşuyor. İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz'ın evinde çalışan bir hizmetli, İranlı bir bilgisayar korsanı grubuna casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

İsrail basını haberi Adalet Bakanlığı'na dayanarak yayınladı. Söz konusu kişi, Benny Gantz'ın evinde hizmetli olarak çalışan 37 yaşındaki bir İsrailli. Adı Omri Goren Gorochovsky. İddiaya göre İranlı bir bilgisayar korsanı grubuna yardım teklifinde bulundu. Söz konusu grup Black Shadow yani "kara gölge" olarak tanınıyor. İsrail'e yönelik siber saldırılardan sorumlu tutuluyor.

Haberlere göre bakanın evinde çalışan hizmetleri, ev hakkında bilgi verebileceğini söyledi. Ayrıca bakanın bilgisayarına zararlı yazılım yerleştirebileceğini belirtti. Telegram üzerinden iletişim kurdular. Hizmetli evdeki bazı cihazların fotoğraflarını bu gruba gönderdi. İsrail iç istihbarat servisine göre Omri Goren Gorochovsky hiçbir gizli bilgiye ulaşamadı. Çünkü evde data güvenlik protokolü uygulanıyordu.

Gorochovsky silahlı soygun, haneye tecavüz, hırsızlık gibi suçlardan dört defa hapis yatmıştı. Avukatı, müvekkilini savunmak için tepki çekecek sözler söyledi. "Müvekkilim ulusal güvenlik tehdidi oluşturmak niyetinde değildi" dedi. "Bu eyleme sadece ekonomik kaygılarla girişti" diye konuştu.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın