Çocukların ruhu oyunla iyileşecek

Türkiye'de sağlık alanında bir ilk daha gerçekleşti. Kayseri Şehir Hastanesi'nde “Çocuk Gelişimi Destek, Oyun Terapisi Birimi” açıldı. Merkezde hastalık ya da başka sebeplerle psikolojisi bozulan çocuklar oyunla sağlığına kavuşacak.

Çocukların ruhu oyunla iyileşecek

AA

Kayseri Şehir Hastanesi'nde "Çocuk Gelişimi Destek, Oyun Terapisi Birimi" hizmete girdi. Açılışta, çocuk hastalıkları uzman hekimleri, çocuk psikiyatristleri ve çocuk gelişim uzmanları ile Küçük Kalpler Eğlence ekibi, çocuk hastalara hediyeler ve balon dağıttı. Başhekim Prof. Dr. Emin Silay, 3-12 yaş arasındaki çocuklara hizmet verecek birimin, çocukların gelişimine faydalı olacağına inandıklarını ifade etti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise merkezin çalışını şu sözlerle duyurdu: "Birim çocuk psikiyatrisi polikliniğinden yönlendirilen hastaların iç dünyalarını onlarla oyun oynayarak anlamak, çocuklarımızı gelişimsel açıdan takip edebilmek için açıldı. Aileler için yol gösterici, Türkiye'de ilk."

8 GELİŞİM UZMANI GÖREVLİ

Çocuk gelişim uzmanı Elif Demirci de birimde 8 çocuk gelişim uzmanının görev yapacağını belirtti. Demirci, hastaların kendilerine çocuk psikiyatri polikliniğinden yönlendirileceğini, psikiyatristlerin çocuklarda korku, kaygı, öfke kontrol problemleri, travmatik yaşantı, ekran bağımlılığı, psikososyal yoksunluk, ayrılma kaygısı, otizm tanılama gibi durumlarda çocukları gelişimsel destek birimine yönlendireceklerini belirterek şöyle devam etti: "Biz çocuklarla oynarken gözlemler gerçekleştireceğiz ve bununla ilgili rapor hazırlayıp çocuk psikiyatri uzmanlarımıza sunacağız. Buraya anlamlı malzemeleri itinayla seçtik. Çocuk neden oynar, nasıl oynar bizim için çok önemli ve değerli. Bu birimde çocuklarla çalışacağız ama ailelerimizle de çocuklarıyla nasıl oyun oynamaları, çocuklarının gelişimlerine nasıl destek olmaları gerektiğini, burada aldıkları gelişimsel destek programını evde nasıl devam ettirmeleri gerektiğini paylaşacağız."

Tüm Güneş haberleri için tıklayın