Bu ürünler tarih olacak! Gören şaşıp kalabilir! ŞOK, A101, BİM ve tüm marketlerde artık

Marketlerde satışı yapılan tütün ürünleri, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışıyla ilgili 2021 yılından itibaren çalışma yürütülüyor. Taslağa göre, ticaretin şartlara göre yapılması ve tüketicinin korunması adına çeşitli düzenlemeler yapılacak. Öte yandan küçük esnafın koruması da amaçlanacak. Taslak kabul edilirse zincir marketlerde cep telefonu, beyaz eşya, tütün ürünleri ve elektronik ürün satışı artık yapılamayacak.

Bu ürünler tarih olacak! Gören şaşıp kalabilir! ŞOK, A101, BİM ve tüm marketlerde artık

Geçtiğimiz yıldan bu yana zincir market ve marketler için çeşitli düzenlemeler gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl gündeme gelen taslak çalışmaya göre zincir marketlerde bazı ürünlerin satışı için düzenleme yapılacak. Bu kapsamda tütün ürünleri, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışıyla ilgili yeni kararlar alınacak. Hazırlanan bu çalışmayla hem küçük esnafı hem de tüketici korumak hedefleniyor. Bu uygulamaya ne zaman geçeceği ise henüz belli olmadı.

KABUL EDİLİRSE BU ÜRÜNLER SATILAMAYACAK

Alışveriş merkezleri (AVM) ile zincir marketlere mesafe ve nüfus kriteri ile birlikte satış esaslarında da bir dizi değişikliğe gidilecek. Ticaret Bakanlığı'nın taslak düzenlemesine göre, elektronik ortamda satış ve 1500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak üzere, zincir gıda marketlerinde tütün mamülü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacak. Küçük esnafı korumak amacıyla, zincir gıda marketleri, pazar günleri saat 11.00'den önce açılamayacak.

Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı kanun teklifi taslağına göre, perakende ticaretin rekabet şartlarına göre yapılması, tüketicinin korunması ve perakende işletmelerin dengeli şekilde büyümesi için bir dizi düzenlemeye gidilecek. Taslağa göre, zincir mağazaların geleneksel perakende işletmelere olumsuz etkilerinin azaltılması ve perakendecilere korunma sağlanması için zincir marketlerin bazı ürünleri satmasına yasaklama getirileceği kaydedildi.

Buna göre, elektronik ortamda satış ve 1500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak üzere, zincir gıda marketlerde tütün mamülü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacak. Marketlerin elektronik ortamdaki satışlarında ise mevcut yasak ve düzenlemeler geçerli olmaya devam edecek.

SAAT 11.00 SINIRI

Taslağa göre, bakkal gibi küçük perakendecilerin taleplerini karşılamak ve bu kesimin korunmasını sağlamak amacıyla, zincir gıda marketleri, pazar günleri saat 11.00'den önce açılamayacak.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın