2 ila 6 yıl kadar erken emekli olabilirsiniz! Bu şarta uyana müjde var! Emekliliği en az 740 gün geriye çekecek!

Çalışma hayatını sürdüren milyonlarca kişi emeklilik için gün sayıyor. Öte yandan alacağı maaşı ve gün sayısını hesaplıyor. Erken emeklilik vatandaşların sıkça araştırdığı konulardan birisi. Bazı durumlarda emeklilik yaşı geri çekmek mümkün olabiliyor. Kadınlar çocuk durumundan 2 yıldan 6 yıla erken emekli olabiliyor. Öte yandan erkekler için de askerlik borçlanması ile erken emeklilik yolu açılmaktadır.

2 ila 6 yıl kadar erken emekli olabilirsiniz! Bu şarta uyana müjde var! Emekliliği en az 740 gün geriye çekecek!

Bu şarta uyana müjde var. Emekliliği en az 740 gün geriye çekecek. 2 ila 6 yıl kadar erken emekli olabilirsiniz. Erken emeklilik için aranan koşullar çalışma hayatında en merak edilen soruların başında yer alıyor. Bilindiği üzere ülkemizde emeklilik için 3 temel şart aranıyor. Sigortalılık süresi, yaş şartı ve prim günü tamamlandığı gün Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) dilekçe vererek emekli olabiliyorsunuz. Ancak 2 koşulda erken emekli olma imkanı da sunuluyor.

EMEKLİLİĞİ 6 YIL KADAR ÖNE ÇEKİYOR

Kadın çalışanların bir çoğu doğum yaptıktan sonra çocuklarının bakımı için iş hayatından uzak kalıyor. Böylece hem emeklilikleri gecikiyor hem de prim gün sayıları azalıyor. Bu mağduriyeti gidermek için yasalarımız kadınlar için doğum borçlanması hakkı tanıyor. Anneler bu sayede 3 çocuğa kadar borçlanarak prim kazanabiliyor. Özellikle 1 çocuk için 2 yıllık prim kazanılması ile 6 yıllık avantaj da elde ediliyor.

Hangi kurumdan olursa olsun bütün kadın çalışanlar, yani SSK'lı olanlar, kendi işini yapan Bağ-Kurlular ve memur olan anneler doğum borçlanması yapabiliyor. İsteğe bağlı sigorta ödeyerek Bağ-Kur'lu olanlar da doğum borçlanması yapabilir.

ASKERLİK HİZMETİ EMEKLİLİĞİ ÖNE ÇEKER Mİ?

Askerlik sigorta başlangıç tarihinden önce yapıldıysa sigorta başlangıç tarihi öne çekilir. Borçlanan kişinin prim ödeme gün sayısını artırır. Emekli olmak için gereken sigortalılık süresi, yaş şartını sağlayan ancak çalıştığı günler emekli olmasına yetmeyen askerlik borçlanması ile emekli olabilir. Örneğin emekli olmasına 5 ay kalan bir erkek sigortalı, 5 aylık bu süreyi borçlanarak emekliliğe hak kazanabilir. İlk kez sigortalı olduğu tarihten sonra askerlik borçlanması olanlarda emeklilik öne çekilmez.

BORÇLANMA EMEKLİLİĞİ NE KADAR ÖNE ÇEKER?

Sigortalı çalışmadan önce askerliğini yapanlar prim günü eksik olmasa da borçlanmaya giderek erken emekliliğe hak kazanabilir. Bazı durumlarda bir günlük borçlanma emeklilik tarihini 1 yıl öne çekebilir. Eğitim döneminde yapılan stajlar emekliliğe esas olan uzun vadeli sigorta primi olarak ödenmiyor. Bu nedenli sigorta başlangıcı kabul edilmiyor. Ancak doğum borçlanmasında başlangıç olarak kabul ediliyor. Staj sonrası doğum yapan kadın çalışanlar, tescil şartını yerine getirmiş kabul ediliyor.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın