Bilgileri gizlemişler! Sosyal ağlara sorumluluk celbi

ABD'de geçen yılki Kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi Komitesi, sosyal medya şirketlerini olayların iç yüzüne ışık tutacak kayıtları paylaşmadıkları gerekçesiyle ifade vermeye çağırdı.

Bilgileri gizlemişler! Sosyal ağlara sorumluluk celbi

ABD Senatosu'nun '6 Ocak Başkent İsyanlarını' araştırma ve soruşturma amacıyla kurulan komitesi, Facebook (Meta), Twitter, Reddit ve Youtube'a geçen yıl ağustos ayında baskına ışık tutacak bazı istenilen bilgileri göndermedikleri gerekçesiyle mahkeme celbi gönderdi. Komitenin Başkanı Bennie Thompson, "Komitemiz için iki temel soru var. Demokrasimize yönelik şiddet içerikli saldırıya yol açan dezenformasyon ve aşırıcılık nasıl yayıldı? Sosyal medya şirketleri, bunları önlemek için ne yaptı?" diye sordu.

BİLGİ KİRLİLİĞİNE KARŞI

Thompson, defalarca talepte bulunmalarına rağmen bu sorulara yanıt verecek belgelerin kendilerine iletilmediğini belirterek sosyal ağların yetkililerini çağırdıklarını belirtti. Komite, yanlış bilgilerin yayılması, 2020 seçimlerini bozma çabaları, iç şiddet içeren aşırılık ve 2020 seçimlerinde dış etki ile ilgili olarak kayıtlar talep ediyor. Google CEO'su Sundar Pichai, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg ve Twitter CEO'su Jack Dorsey, geçen yıl mart ayında ABD Temsilciler Meclisi'nde altı saat boyunca ifade vermişti.

6 OCAK'TA NELER OLDU?

ABD'de aşırı sağcı gruplar ve eski ABD Başkanı Donald Trump destekçileri, 6 Ocak 2021'de, 3 Kasım 2020 seçiminin sonuçlarının onaylanması için oturumun yapıldığı Kongre binasını basmıştı. Baskında 1'i polis 5 kişi hayatını kaybetmişti. Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratlar, bir komite kurarak soruşturma başlatmıştı. Komite, bugüne kadar Trump'a yakın birçok kişiyi ifadeye çağırdı.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın