Belarus-Polonya sınırında göçmen gerilimi! Dramın görünen ve görünmeyen yüzü

Belarus, Polonya sınırındaki göçmen gerilimi sürüyor. Çoğunluğu Irak ve Suriye Kürtlerinden oluşan gençler ve aileler büyük bir insanlık dramı yaşıyor. İşte insanlık dramının görünen ve görünmeyen yüzü analiz haberimizde…

Belarus, Polonya sınırındaki göçmen gerilimi sürüyor. Çoğunluğu Irak ve Suriye Kürtlerinden oluşan gençler ve aileler büyük bir insanlık dramı yaşıyor ve tüm bu sürecin sebebiyse Belarus'un Avrupa'ya bir ders vermek istemesi gibi görünüyor. İnsanlık dramının görünen ve görünmeyen yüzü analiz haberimizde.

Tam anlamıyla bir insanlık dramı ve aynı zamanda Avrupa'nın sınır güvenliği konusunda Türkiye'nin ne kadar kritik önemde olduğunu gösteren ibretlik bir dönem.

Zira Polonya-Belarus sınırında binlerce Kürt genç ve aile açlık, soğuk, güvenlik güçlerinin saldırısı ve baskısıyla boğuşuyor. Oysa hepsi Irak'tan Avrupa'ya yeni bir yaşam hayaliyle yola çıkmıştı. Üstelik iddia o ki sınır hattına kadar da yasal yollardan geldiler.

İddiaya göre Belarus hükümeti Irak'tan ülkeye seyahat etmek isteyenlere 3-4 bin dolar karşılığında vize veriyor. Suriye ve Irak'taki yaşamdan kaçmak isteyenler de önce vize alıyor. Ardından da bulduğu ilk uçukla Belarus'a gidiyor. Hatta iddiaya göre Türkiye'deki firari FETÖ'cülerin daha önce sık sık kullandıkları Yunanistan rotası yerine ırak rotasını seçmesinin sebebi de bu.

Görünüşte turistik bir seyahat gibi ama aslında gidenlerin niyeti Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerine ulaşmak. Polonya ise sınıra yığdığı on binlerce asker ile göçmenleri engellemeye çalışıyor. Belarus ise Avrupa Birliği'ne sınır güvenliği konusunda bir mesaj veriyor. Rusya etkisindeki Belarus hükümeti bir anlamda kendisine yönelik yaptırımlara karşı mülteci kozunu kullanıyor ve her zaman olduğu gibi fillerin tepişmesinde olan çimlere oluyor. Özellikle de çocuklar Polonya-Belarus sınırında hayatları boyunca unutamayacağı travmalar yaşıyor.

Sınır boyunda yaşanan insanlık dramı hem Türkiye'nin mülteciler konusundaki insani tutumunun ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor. Hem de Avrupa'ya sınır güvenliği konusunda Türkiye'nin ne kadar önemli bir ülke olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın