Bekleme süresi kısalıyor! EYT adım adım çözüme kavuşacak! İlk aşamada en az 870 bin kişi...

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yaşanan son dakika gelişmeler yüz binlerce kişinin gündemindeki sıcaklığını koruyor. Bu bağlamda EYT'nin ne zaman çıkacağı merak edilen konulardan birisi oluyor. Emeklilikte yaşa takılanlar konusuyla ilgili 2022 yılının ilk günlerinden bu yana önemli açıklamalar yapılıyor. EYT'nin çözüme kavuşması için 5 formülün öne çıktığı görülüyor. Emeklilikte yaşa takılanlar konusuyla ilgili son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den açıklama gelmişti.

Bekleme süresi kısalıyor! EYT adım adım çözüme kavuşacak! İlk aşamada en az 870 bin kişi...

Bekleme süresi kısalıyor! EYT adım adım çözüme kavuşacak! İlk aşamada en az 870 bin kişinin emekli olması bekleniyor. Hatta bazı uzmanlara göre bu sayının 950 bin üzeri olacağı tahmin ediliyor. 2021 yılında bu yana emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip edilmeye başlandı. Mayıs ayında 3600 ek göstergenin TBMM'ye geleceğinin konuşulmasıyla birlikte gözler EYT'deki son duruma çevrildi. Konunun 6 adımda çözüme kavuşturulması bekleniyor. Bu kapsamda milyonlarca kişi yeni görüşülen formüller hakkında son gelişmeleri takip ediyor.

BAKAN BİLGİN'DEN AÇIKLAMA

Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT hakkında "Bu tartışmaları bazen Meclis'te de yapıyoruz. Siyasetçilerin bu açıklamaları yapması doğal bir şey. Şu anda gündemimizde bu yok." ifadelerini kullanmıştı.

6 ADIMDA ÇÖZÜLECEK

Kapsam belirlenecek

Emeklilik şartları tespit edilecek

Mali boyutu hesaplanacak

Maaş hesabı yapılacak

Uygulama biçimi tespit edilecek

Taslak yazılıp karar alınacak

Masada bazı formüllerin olduğu bu formüller üzerinde çalışmaların yoğunlaştırılması öngörülüyor. Masada beş formülün olduğuna dair bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı. Bu formülleri 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlar için hesapladığımızda oluşacak durumları değerlendirmek mümkün olabilir. İşte o formüller:

KADINLARIN 50, ERKEKLERİN 55 YAŞINDA EMEKLİ OLMASI

Bu formül EYT'lilerin yaş şartını ortadan kaldırmadan emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısını azaltarak yaşı gelen ancak çalışması olmayan EYT'liler için avantajlı bir durum oluşturuyor. 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesinde ilk kez sigortalı olmuş kişiler aradan geçen sürede çalıştıkları süre azsa yaş şartını yerine getirdiklerinde toplam 3.600 prim günü de varsa emekli aylığı bağlatabilecek.

KALAN SÜREYE GÖRE KESİNTİLİ AYLIK BAĞLANMASI

Bu formülde EYT'lilerin aylık bağlatabilmek için kalan yılına orantılı olarak emekli aylığında kesinti yapılması söz konusu. Her yıl için belirlenecek oran kadar kesinti yapılarak aylık ödenmesi sağlanabilir. Örneğin kesinti oranı yıllık yüzde 3 olarak belirlenirse aylık bağlatabilmek için 5 yılı kalan bir kişiye emekli aylığı olması gerekenden yüzde 15 eksik ödenecek. Söz konusu formülde yaşa takılanlar azaltılmış da olsa emekli aylıklarına kavuşabilirler. Ancak kesintinin kalıcı olarak olması nedeniyle EYT'lilerin bu formülü tercih etmeleri çok makul olmayacaktır.

EYT ne zaman çıkacak, son durum nedir? 2022 EYT için bir düzenleme yapılacak mı, kimler faydalanacak?

Şartlar belli oldu! 3 aylık maaş topluca ödeniyor! SGK'ya tek bir dilekçeyle başvurabilirsiniz!

  • emeklilikte yaşa takılanlar
  • emekli
Tüm Güneş haberleri için tıklayın