ABD ve Polonya kuşattı! Belarus sınırına 30 bin asker

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, ülkesinin batı sınırlarına ABD ile Polonya ve Baltık ülkelerinin 30 binden fazla asker ve silah konuşlandırdığını söyledi.

ABD ve Polonya kuşattı! Belarus sınırına 30 bin asker

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Belarus-Rusya ortak askeri tatbikat planıyla ilgili toplantı yaptı. ABD, Polonya ve Baltık ülkelerinin Belarus sınırına 30 binden fazla asker, teçhizat ve silah yerleştirdiğini aktaran Lukaşenko, Polonya'nın bölgeye askeri teçhizat yerleştirmesi için NATO'ya başvuruda bulunduğunu ifade etti. Lukaşenko, "Bu neden yapılıyor? Ciddi bir şeye hazırlanıyorlar. En azından uzun bir şeye" ifadesini kullandı. Lukaşenko, ülkesinin Kazakistan'a askeri desteği için "NATO'ya iyi bir cevap oldu" demişti.

BELARUS-RUSYA ORTAK ASKERİ TATBİKATI ŞUBATTA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Belarus'un batı ve güney sınırlarında askeri tatbikat yapılması konusunda anlaştıklarını hatırlatan Lukaşenko, "Bugün Belarus balkonundan batı ve güney sınırlarında ciddi askeri tatbikatlar yapmamız gerektiğini görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Lukaşenko ortak tatbikatına şubatta başlayacaklarını kaydetti.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın