ABD askeri liderleri Güney Kore'de… Gündem: Kuzey Kore ve ittifak görüşmeleri

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Genelkurmay Başkanı General Mark Milley, ve diğer üst düzey askeri yetkililer, askeri ittifaklarının geleceğini ve Kuzey Kore'den gelen tehditlere karşı koyma planlarını görüşmek üzere Güney Kore'de toplanıyor.

ABD askeri liderleri Güney Kore'de… Gündem: Kuzey Kore ve ittifak görüşmeleri

Aksam.com.tr

Çeviri: Hasan Selçuk Turan

ABD ordusunun beyin takımı Güney Kore'de. ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley ülkeye geldi. Savunma Bakanı Lloyd Austin'in ise öğleden sonra gelmesi bekleniyor.

Aksam.com.tr'nin Reuters haber ajansından aktardığına göre, ABD Başkanı Joe Biden'in Ocak ayında göreve başlamasından bu yana müttefikler arasındaki ilk resmi "Güvenlik İstişare Toplantısı" için ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley ve diğer üst düzey askeri yetkililer Güney Kore'de toplanıyor.

Seul, Washington'u Kuzey Kore'yi nükleer silahlardan arındırma müzakerelerini hızlı bir şekilde yeniden başlatmanın bir yolu olarak bir "savaş sonu bildirisini" desteklemeye ikna etmeye çalışıyor.

ABD'li yetkililer böyle bir bildiriye destek sinyali verdiler, ancak bu tür önlemlerin sırası konusunda Güney Kore ile anlaşmazlıklar olabileceğini söylüyorlar.

Kuzey Kore ise Güney Kore ve ABD'yi ortak askeri faaliyetleriyle gerilimi artırmakla suçlarken, müttefikler güçlerinin caydırmak için gerekli olduğunu söylüyor.

Güney Kore'ye "operasyonel destek"

Seul'de gündemin üst sıralarında yer alması beklenen bir diğer konu da Güney Kore'nin birleşik askeri güçlerin savaş zamanı "operasyonel kontrolünü" kazanma çabaları. Şu anda, bir ABD generali, bir savaş sırasında bu güçlere komuta edecek.

1950-1953 Kore Savaşı'nın barış anlaşması yerine ateşkesle sonuçlanmasından beri yaklaşık 28.500 Amerikan askerine ev sahipliği yapan Güney Kore ile yıllık istişare toplantıları düzenli olarak yapılıyor.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın