AB liderleri Macron için oy istedi

Fransa'da yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi öncesinde Almanya, İspanya ve Portekiz liderleri, Fransızlara, “Macron'u seçin” çağrısı yaptı.

AB liderleri Macron için oy istedi

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu yarın yapılacak. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Marine Le Pen'in yarışacağı seçim öncesinde bazı Avrupa ülkelerinin liderleri alışılmadık bir çağrıya imza attı. Almanya, İspanya ve Portekiz liderleri, Fransa'daki seçmenlerin, "aşırı sağcı" ve "popülist" olarak nitelendirdikleri Le Pen'e karşı Macron'u seçmesini istedi.

LE MONDE'DA YAYINLANDI

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İspanyol mevkidaşı Pedro Sánchez ve Portekiz mevkidaşı António Costa, Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde'da yayınlanan bir makalede, "bu seçimin çok kritik" olduğuna vurgu yaptılar. Scholz, Sánchez ve Costa, makalelerinde, "Bu seçim, Fransa'nın gücünün, bağımsız ve güçlenen bir Avrupa Birliği'nde arttığını bilen demokratik bir aday ile özgürlüklerimizi ve demokrasilerimizi hedef alanlarla dayanışma içinde olan, aşırı sağcı bir aday arasındadır" ifadelerine yer verdiler. Makalede, üç lider Macron ve Le Pen'in isimlerini kullanmasa da kullandıkları ifadelerle seçmenlere mesaj verdiler.

PUTİN VURGUSU YAPTILAR

Scholz, Sánchez ve Costa, makalelerinde, "Avrupalıların, kendilerinin yanında duran bir Fransa'ya ihtiyacı olduğunu" vurgulayıp, "Adalet için ayağa kalkan bir Fransa'ya, Putin gibi antidemokratik liderlerin karşısında duran bir Fransa'ya" şeklinde ifadeler kullandı. Liderler, "Umut ediyoruz ki Fransa Cumhuriyeti'nin vatandaşları bunu seçer" diyerek, seçmenleri Macron'a destek vermeye çağırdı.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın