20 yılı aşana emeklilik geliyor! Koşullar belli oldu! Maaşlar otomatik bağlanacak!

Günümüzde milyonlarca kişi emekli şartları hakkında bilgi almak üzere araştırma yapıyor. Bilindiği üzere ülkemizde dışarıdan prim ödeyerek emekli olma hakkı tanınıyor. Bilindiği üzere yasalarımızda vatandaşların emekli olması için 3 temel şart aranıyor. İsteğe bağlı prim sistemiyle de dışarıdan prim ödeyerek emekli olunabiliyor. Bu kapsamda ev hanımları nasıl emekli olacağı konusunda yapılan açıklamaları yakından takip ediyor. Öte yandan 2020 yılında Meclis'e ev hanımları için sunulan tasarıdaki son durum akıllara geliyor.

20 yılı aşana emeklilik geliyor! Koşullar belli oldu! Maaşlar otomatik bağlanacak!

20 yılı aşana emeklilik geliyor. Koşullar belli oldu. Maaşlar otomatik bağlanacak. Günümüzde dışarıdan prim ödeyerek emekli olma hakkı kazanılabiliyor. Bilindiği üzere yasalarımızda vatandaşların emekli olması için 3 temel şart aranıyor. İsteğe bağlı prim sistemiyle de dışarıdan prim ödeyerek emekli olunabiliyor. Bu kapsamda ev hanımları nasıl emekli olacağı konusunda yapılan açıklamaları yakından takip ediyor. Ayrıca 2020 yılında Meclis'e ev hanımları için sunulan tasarıdaki son durum merak ediliyor.

EMEKLİLİK YOLU AÇILABİLİR

Hiç çalışmayan ev hanımlarına da emeklilik ihtimalinin yolu doğdu. 2022'de hazırlanan yasa tasarısındaki teklife göre; en az 25 yıl evli olan ve 50 yaşını doldurup emekli olamayan ev kadınlarına emeklilik olup olamayacağı merak ediliyor.

Sigortası 2008 yılından sonra başlayan kadınların emekli olabilmesi için 7.200 gün prim günü ve 20 yılı tamamlaması gerekiyor. Ancak, çalışma hayatına katılamayan ve emekli olacak kadar evli kalan kadınların faydalanması için bir tasarı sunuldu.

06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu'na sevk edilen yasa teklifine göre en az 25 yıl evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu halde emekli olamayan ev hanımları emekli olabilecekler.

Tasarı kapsamında, ev kadınları hiç çalışmamış olsa bile emekli olabilecek. Borçlanma yöntemiyle olacak emeklilik, kadınların doğum borçlanmasını da içeriyor. SGK'ya düzenli olarak borçların ödenmesiyle emeklilik aktif olacak ve ev hanımları da maaş almaya başlayacak.

YASA TASARISINDA NELER YER ALIYORDU?

Teklifin kapsamında belirlenen şartlardan ilki kadınların 1995 yılı ve öncesinde resmi nikah ile evlenmiş olmasıdır. Başka bir ifade ile 25 yıl ve üzerinde evlilik süresi olan ev kadınları bu haktan yararlanabilecek.

Teklifin kapsamında belirlenen şartlardan ilki kadınların 1995 yılı ve öncesinde resmi nikah ile evlenmiş olmasıdır. Başka bir ifade ile 25 yıl ve üzerinde evlilik süresi olan ev kadınları bu haktan yararlanabilecek.

Teklifin ikinci maddesi ise kadınların yaşı ile alakalıdır. Buna göre; ev hanımlarının 1970 yılı ve öncesinde doğması şarttır. Kadınların bu haktan faydalanabilmesi için 50 yaşını doldurması istenir.

Emeklilik için başvuruda bulunacak kişilerin SGK ile bağının olmaması şarttır. Ev hanımları sigortalı olarak SGK'ya bildirilmemiş olmalı ve herhangi bir iş yerinde çalışmamalıdır.

SGK bünyesinde herhangi bir maaş (dul ve yetim aylığı vb.) alınmaması gereklidir.

ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile herhangi bir bağının bulunmaması

Belirli bir süre SGK sisteminde kaydı bulunanların ise; ev hanımlarına emeklilik kapsamında başvuru yaptığı tarihte herhangi bir kaydının olmaması

1995 yılı ve öncesinden beri evli olmak (En az 25 yıl evli kalmak)

50 yaşını doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinden doğmak)

18 yaşından büyük olmak

Malullük ve yaşlılık aylığı almamak

Gelir vergisine tabii olmamak (herhangi bir gelire sahip olmamak) aranılan şartlar içerisinde yer alıyor.

%7,5 kesin yaşanabilir! SSK 4/1-a, 4/1-b, 4/1-c kapsamında maaş alanlar dikkat!

Uyulmazsa iptal edilecek! 1261 gün şartı aranıyor! SSK, Bağ-Kur, emekli, EYT'li milyonları ilgilendiriyor!

Tüm Güneş haberleri için tıklayın