Zeynep Kamil'in mucize çocukları

Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastanesi, evlat sahibi olmak isteyen çiftlere son derece pahalı olan ‘tüp bebek' tedavisini devlet imkanlarıyla sağlıyor. Merkez sayesinde evlat sevgisini tadan aileler “Devletimizin sunduğu imkânlarla çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Zeynep Kamil'in mucize çocukları

BÜLENT ŞANLIKAN

Sadrazam Yusuf Kamil Paşa ile eşi Mısırlı Zeynep tarafından 1862'de yaptırılan Üsküdar'daki Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, pek çok kişinin anılarında önemli yer tutuyor. Hastanede çalışan doktorlar bile Zeynep Kamil'de doğmuş. Başhekim Doç. Dr. İlhan Şanverdi de 1994'te Zeynep Kamil'de asistan olarak göreve başlamış. Kamunun en büyük tüp bebek merkezini içinde barındıran hastanenin başhekimi Doç. Dr. Şanverdi, "Tüp bebek devlet tarafından karşılanan oldukça pahalı bir tedavi. Türkiye'nin çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere sunduğu çok büyük bir imkân. Tüp bebek merkezimiz kendi alanında bugün dünyada var olan tüm yenilikleri barındırıyor" diyerek AKŞAM'a konuştu:

RİSKLİ GEBELİKLERDE İLK ADRES BİZİZ

"Zeynep Kamil bir marka. Yıllar içerisinde daha büyük bir gelişim sağladı. Ben 1994'de asistanlığa başladığım yıllarda Zeynep Kamil'de koğuş sistemi vardı. Şu anda tek ve ikili odalarımız var. Refakatçilerimize bile konfor sunuyoruz. Kamunun en büyük tüp bebek merkeziyiz. Yüksek riskli gebelik birimimiz de yine kamudaki en önemli birimlerden birisi. Anne karnında gelişim geriliği gösteren bebeklerdeki yapısal bozuklukları ultrason ile tespit ettiğimiz bir bölüm. Türkiye'nin dört bir yanından hastamız var. Ailelere çocukları doğmadan önce büyük yapısal bir anomalilerin tanısında yardımcı oluyoruz. Halk arasında ikili tarama testi, en çok da down sendromu olarak bilinen test için çok yoğun talep görüyoruz. 22'inci haftadan sonra ise Doppler ultrasonografi olarak bilinen ve yapısal bozuklukları tespitte önemli bir muayene olan testi yapıyoruz. Hastalarımız yeni teknoloji ile değerlendiriliyor. EEG çocuk nörolojisinde de hizmet veriyoruz."

ÖZEL HASTANEDEN HİÇBİR FARKIMIZ YOK

"Tüp bebekte başarı oranımız oldukça yüksek. Özelde ya da başka bir yerde deneyip maddi imkânsızlıklar yaşamış hastalarımız var. "Keşke ilk Zeynep Kamil'e gelseydik özel sektörden hiçbir farkı yok" diyen hasta sayımız çok fazla. Aylık olarak tüp bebek merkezimizde 200 hastaya tedaviye başlıyoruz. Vatandaşlara özel sektörden en az 5 kat daha maliyeti az bir tüp bebek hizmeti sunuyoruz. Birinci denemede, 2 bin 084, ikinci denemede bin 736, üçüncü denemede bin 389 lira ödeniyor."

Hastanede pandemi döneminde de aralıksız hizmet verildi.

PEK ÇOK ANNEMİZİ HAYATA DÖNDÜRDÜK

"Asistanlık yıllarımda 200 kadar doğum yapılıyordu. Şimdi günde 20'ye kadar düştü. Çünkü devletin ve özelin hastane sayısı arttı. Hitap ettiğimiz hastaların yüzde 80'i riskli gebelik. Zeynep Kamil bu anlamda Türkiye'nin en önemli referans hastanesi. En büyük çocuk yoğun bakım ünitesine sahibiz. Bebekler için acil ameliyatları da gerçekleştiriyoruz. Bir anneyi hamile kalmasından kucağına sağlıklı bir çocuk vereceğimiz ana kadar her anlamda tam donanımlı bir hastaneyiz. Doğum sonrası kanamalar son derece önemli. Bu anlamda pek çok anneyi kurtardık. Ameliyatlarımızın büyük bir bölümü kapalı yapılıyor. Özellikle kanser ameliyatlarını bu şekilde yapıyoruz."

Evlat sahibi olmak isteyen aileler, özel hastane formunda tedavi görüyor.

Zeynep Kamil, riskli gebeliklerde de anneleri bebekleriyle buluşturuyor.

YUMURTA DONDURULABİLİYOR

Çeşitli nedenlerle çocuk sahibi olmayı ertelemek zorunda kalanlar yumurtalarını Zeynep Kamil'de devlet imkanlarıyla dondurabiliyor. Başhekim Doç. Dr. İlhan Şanverdi konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Yumurta dondurmak için 2 bin 800 TL ücret alınıyor. Yumurta kapasitesi azalmış ve evli olmayan kadınların yumurta dondurma hakkı var. Devlet bu imkânı verdi. Kariyerleri nedeniyle geç çocuk sahibi olmak isteyen, erken menopoz durumu olan ve kanser tedavisi gören hastalarımız var. Bu hastalarımızın kemoterapi ya da radyoterapiye başlamadan önce yumurtalarını toplayarak saklayabiliyoruz."

YILLAR SONRA EVLATLARIYLA AYNI MERKEZDELER

Zeynep Kamil'de tüp bebek sahibi olan anneler yıllar önce bir umutla geldikleri merkezin önünde evlatlarıyla poz verdi. AKŞAM o anlara şahitlik etti.

Evlat hasretini Zeynep Kamil'de gideren anneler ve evlatları merkezde buluştu.

Zübeyde Köse (46): "Oğlum Kerem Alp şu anda 4 yaşında. Biz de Zeynep Kamil'de çocuk sahibi olan şanslı annelerdenim. 3 aşılama sonrasında tüp bebek uygulaması gerçekleştirildi. Özel sektörde olan burada olmayan hiçbir şey yok. Üstelik devletimizin sunduğu imkânlarla çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyorum."

Ebru Arslan (48): "Kızım Begüm ikinci aşılamada dünyaya geldi. Son derece güzel bir süreçti. Yıllar sonra geldiğim hastanede hamileliğim döneminde karşılaştığım hocalarımız ile personelin canını dişine takarak çalıştıklarına yine şahit oldum. Zeynep Kamil'in özel bir hastaneden hiçbir farkı yok, artı tarafları çok."

Raziye Sunduvaç (39): "Oğlum Eymen şu anda 6 yaşında. Eymen ilk aşılamada oldu. Buradaki huzur ortamı bir annenin çocuk sahibi olabilmesi sürecinde tüm zorlukları aşmamızı sağladı. Benim için büyük bir mucize gerçekleşti. Maliyet konusunda da büyük bir zorluk söz konusu olmadı."

Elif Demirci (39): "Çocuğum Ravza Amine, bu hastanede dünyaya geldi. Şimdi kızım 5.5 yaşına geldi. 3'üncü tüp bebek denemesinde çocuk sahibi oldum. Süreçlerim çok iyi geçti. Hocalarımızdan ve personelin güler yüzlü hizmetlerini hayatımın sonuna kadar unutmayacağım."

  • evlat
  • zeynep kamil kadın ve çocuk hastanesi
  • tüp bebek
Tüm Güncel haberleri için tıklayın