Yolcu seçen yandı

Yolcu seçen taksiciye men. İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine göre taksilere ayar geldi. Bu kapsamda yolcu seçen, almamakta ısrar eden taksiler trafikten men edilecek, yasal işlem yapılacak.

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Taksi Denetimleri" genelgesi gönderdi. Genelgede, özellikle büyükşehirler başta olmak üzere, bazı taksi şoförlerinin kısa mesafe veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığına ilişkin şikayetlerin arttığı belirtildi. Bu durumun, taksi şoförleri ile yolcular arasındaki tartışmalara, taksilerde seyahat eden vatandaşlarla turistler arasında mağduriyetlere neden olabileceği vurgulandı. Mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için yapılacaklar ise şöyle sıralandı:

Taksilerde kısa mesafe/trafik yoğunluğu gibi nedenlerle yolcunun alınmamasına ilişkin şikayet/müracaatlar ile konunun denetimlerde resen tespiti halinde güvenlik birimleri yolcunun mağduriyetini giderecek.

Taksiye bindirilecek, yolcuyu almamakta ısrar eden taksi şoförleri hakkında ilgili oda ve belediye ile koordinasyon dahilinde gerekli yasal işlem (trafikten men dahil) yapılacak.

Ticari taksi denetimleri artırılarak, şehirler arası otobüslerde uygulanan sivil personel denetimleri ticari taksiler için de uygulanacak.

Taksi yolcularının yaşadıkları mağduriyetler hakkında şikayetlerini ulaştırabilecekleri mecralar (belediyeler, esnaf odası vb.) ile ilgili iletişim bilgileri kamuoyu ile paylaşılacak.

Tüm Güncel haberleri için tıklayın