Uzman Psikolog Emre Gökçeoğlu: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile başa çıkabilirsin

DEHB'in hem çocukta hem yetişkinlikte görüldüğünü belirten Uzman Psikolog Emre Gökçeoğlu, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ile nasıl başa çıkılması gerektiğine yönelik önemli noktalara değindi.

Uzman Psikolog Emre Gökçeoğlu: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile başa çıkabilirsin

Emre Gökçeoğlu "Odaklanmakta zorluk çekiyor, göz teması kurmakta zorlanıyor, aklınızda sürekli düşünceler uçuşuyor, unutkanlıklar yaşıyor, detayları sürekli gözden kaçırıyor ve çabuk sıkılıyorsanız DEHB problemi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Fakat bu durumu yönetmek sizin elinizde. Klinik gözlemlerim bana bu nörogelişimsel bozukluk ile birçok insanın çok kolay bir şekilde başa çıkabildiğini öğretti" dedi.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu çocuklukta başlar

Dehb'in çocuklukta başladığını vurgulayan Emre Gökçeoğlu "Bu durumun dürtüsellik ve hiperakvite yönü genellikle 12 yaşında kaybolur ve dikkat eksikliği yönü kişide kalır. Hem çocuklukta hem yetişkinlikte bireyin dikkati dağıtan bilişsel süreçlere odaklanılması kişinin bu durumla işlevsel bi şekilde başa çıkabilmesini sağlar. Bilişsel bu süreçte kişinin dikkatini eğitmesi sağlanır. Dehb ortadan kaybolmaz, sadece başa çıkılır ve eğitilir" dedi.

Bilişsel oyunlar ile DEHB ehlileştirilebiliyor

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu bulunan kişinin uygulayabileceği eylemlere değinen Emre Gökçeoğlu "Grup oyunları, bulmacalar, süre sınırlamaları, planlı eylemler ve özellikle dikkat oyunları ile kişi zamanlama, dikkat, dürtüsellik ve hiperaktivite konularında ilerleme kaydedecektir" dedi.

Bu konuda Davranış terapisi, bilişsel terapi ve neurofeedback uygulamalarının önemini belirten Emre Gökçeoğlu "Kişi bu durumla başa çıkmayı uzun süreler boyu öğrenemediyse mutlaka bir profesyonel destek almaktan kaçınmamalıdır" ifadelerini de cümlelerinin sonuna ekledi.

  • emre gökçeoğlu
  • dikkat eksikliği
  • hiperaktivite bozukluğu
Tüm Güncel haberleri için tıklayın