Türkiye'nin gemi hastanesi yolda

Türkiye'nin gemi hastanesi yolda

Güncel Haberleri

23 Kasım 2013 Cumartesi 14:20 | Son Güncelleme:

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’nin dünyada bir ilk olması ümit edilen gemi hastanesinin de faaliyete geçirileceğini söyledi. Müezzinoğlu, 'Gemi hastanesinin şu anda proje ihalesi sürecindeyiz. İhale yapıldığında da 3 yıl içerisinde hastane hizmete girecek.” dedi.

Türkiye Sağlık Turizm Derneği tarafından düzenlenen ‘VI. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi’ WOW Hotel’de gerçekleşti. Kongrede konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’de sağlık sektörünü değerlendirdi. Müezzinoğlu, “Geçtiğimiz 10 yılda 75 milyon vatandaşımıza sağlığa hakkaniyetli ulaşım konusunda çok önemli mesafeler aldık. Sağlık hizmetleri kurumundaki standarttın 75 milyona ulaşımında önemli mesafeler kat ettik.” şeklinde konuştu.

3 YIL İÇİNDE HİZMETE GİRECEK

Türkiye’nin dünyada bir ilk olması ümit edilen gemi hastanesinin de faaliyete geçirileceğini belirten Müezzinoğlu, şuanda proje ihalesi sürecindeyiz, ihale yapıldığında da 3 yıl içerisinde gemi hastanesi hizmete girecek.” Müezzinoğlu, gemi hastanesinin hem normal koşullarda, hem de olası bir afet durumunda hizmet vereceğini aktardı.

Sağlık turizminin ikinci ayağının serbest bölgeler olduğunu belirten Müezzinoğlu, “Sağlıktaki serbest bölgeler yabancı hekim, tecrübe, tıbbi teknoloji ve yatırımcılar için cazip olma anlamında önemli dinamikler olacak. Diğer taraftan da sağlık sektörünün ve teknolojisinin gelişiminden Türkiye’ye önemli bir mesafe kat ettirecek. Çünkü Türkiye yalnız sağlık hizmetlerini sunan bir ülke değil sağlıkla ilgili ürünlerinde yani ilaç sanayisinin, tıbbi teknolojide ben varım diyebilecek bir ülke. ilaç sanayisinde, tıbbi teknolojide Türkiye’nin yakın coğrafyasında bir milyarlık nüfusa sahip ülkelere bu anlamda öncülük yapabilecek veya merkez olabilecek kazanımlara, alt yapıya ve vizyona sahip bir ülke.” ifadelerini kullandı.

Endoskopik diz cerrahi ameliyatı video konferans sistemi sayesinde katılımcılara izletildi.

Öte yandan, Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi’nin bu yılki ana teması ise sağlık turizminde kalite, sürdürülebilirlik ve insan kaynağı oldu. CİHAN

Tüm Güncel haberleri için tıklayın