Türk Savunma Sanayii Avustralyalı gazeteyi büyüledi... 'Ambargolar Türkiye'yi geliştirdi'

Avustralya'da yayım yapan The Australian gazetesi, Türkiye'nin milli İHA'larını merceğe aldığı haberinde, Türkiye'ye uygulanan silah ambargolarının, 'etkileyici' bir savunma sanayiine sahip olmamızı sağladığını yazdı.

Türk Savunma Sanayii Avustralyalı gazeteyi büyüledi... 'Ambargolar Türkiye'yi geliştirdi'

Yeni Şafak

Türk Savunma Sanayii ve milli insansız araçlar şimdi de Avustralya medyasının dikkatini çekti.

The Australian adlı gazete tarafından, "Gelecekteki savaşlarda silahlı insansız hava araçları: Avustralya Savunma Kuvvetleri'nin asimetrik teknolojiye ihtiyacı var" başlığıyla yayımlanan haberde, Türkiye ve Türk Savunma Sanayii hakkında övücü ifadeler yer aldı.

"TÜRK SAVUNMA SANAYİSİ ETKİLEYİCİ"

Türkiye'ye uygulanan silah ambargolarının bir sonucu olarak, Türkiye etkileyici bir savunma sanayi geliştirdi. 150 kg akıllı mühimmat taşıyabilen ve 24 saatten fazla havada kalabilen Bayraktar TB2 drone gibi sistemlerin geliştirilmesine yol açtı.

"TESPİT EDİLMESİ ZOR"

Boyutları nedeniyle, 20.000 fitlik bir muharebe irtifasında çalışırken çıplak gözle görülemezler ve benzer şekilde yapılarında çok fazla karbon fiber kullanıldığından radar ve elektro-optik sistemler tarafından tespit edilmesi zordur.

"BİZE KARŞI KULLANILSAYDI..."

Bunlar Avustralya Ordusuna karşı konuşlandırılsaydı, sonuçlar eşit derecede dengesiz olabilirdi çünkü ADF (Avustralya Savunma Kuvvetleri) henüz insansız hava araçlarına karşı sistemlere önemli bir yatırım yapmadı ve hiçbir mühimmat kabiliyetine sahip değil.

Tüm Güncel haberleri için tıklayın