PKK'nın aktüel iletişim organı gibi çalışan ajanslara operasyon

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Bölücü Terör Örgütü'nün “Basın Komitesi Yapılanması” na yönelik kapsamlı operasyon yaptı.

PKK'nın aktüel iletişim organı gibi çalışan ajanslara operasyon

AKŞAM

Diyarbakır'da bulunan, Pel Yapım, Piya Yapım, Ari Yapım isimli ajansların Belçika'da yayın yapan Sterk TV ve İngiltere'de yayın yapan Medya Haber TV isimli televizyon kanallarına program hazırladıkları ve yayınlattıkları tespit edildi.

Aynı amaçla hizmet eden Jin News haber ajansı ile ilgili de çalışmalar eş zamanlı yürütüldü.

Diyarbakır Polisi, Sterk Tv ve Medya Haber Tv kanallarının 9 başlıkta 102 programa ait 82 saatlik program içeriklerini inceledi.

İncelemeler neticesinde;

- Bölücü Terör Örgütü propagandası,

- Terör Örgütü hükümlü elebaşı lehine programlar,

- Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör örgütüne yönelik yaptığı operasyonların Kürt halkına yönelik yapıldığı izlenimi ile ajitasyon,

- Terör örgütünü meşru göstermeye yönelik çalışmalar,

- Örgütün üst yönetiminin talimatlarını aktarma,

- Son Dakika bilgisi girerek, Diyarbakır'dan havalanan F-16'ların hava harekatının örgüt mensuplarına duyurmak amaçlı haber yaptıklarının tespitleri yapıldı.

Yapılan operasyon sonucunda 21 şüpheli gözaltına alındı. Ayrıca yapılan aramalarda çok sayıda toplatma kararı bulunan yayın ve dijital materyaller ile örgütsel dokümanlar ele geçirildiğinin bilgisi alındı.

  • diyarbakır son dakika
  • terör örgütü pkk
  • basın yapılanması
Tüm Güncel haberleri için tıklayın