'PCR ile semptomsuz vakaları yakaladık'

Kovid nedeniyle kapatılan okul olmadığını belirten Milli Eğitim Bakanı Özer, her hafta uygulanan zorunlu PCR ile belirti göstermeyen aşısız pozitif öğretmenlerin tespit edildiğini açıkladı.

'PCR ile semptomsuz vakaları yakaladık'

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, NTV'de yüz yüze eğitimin 3 haftasını değerlendirdi. Kalabalık olan 200'e yakın okulda ikili eğitime geçildiğini belirten Bakan Özer, şu ana kadar vaka nedeniyle kapatılan okul olmadığını, 200 civarı sınıfta eğitime ara verildiğini belirtti. Aşı olmayan öğretmenlere haftada 2 gün uygulanan PCR testiyle ilgili konuşan Özer, "Belirti göstermeyen ama aşı olmamış pozitif öğretmenler ortaya çıktı" dedi. Hafta sonu eğitim için bir yaklaşımlarının olmadığını belirten Özer, okullardaki PCR taramalarının kesinlikle veli rızasıyla yapılacağını hatırlattı.

KARANTİNA VİRÜSÜN YAYILIMINI ENGELLİYOR

Yüz yüze eğitimin başladığı 6 Eylül'den itibaren hayatın birçok alanında aşı olmayanlara PCR zorunluluğu getirildi. Konuyla ilgili konuşan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İsmail Balık, hiç belirti göstermeyip virüsü taşıyan kişileri bu taramalar sırasında tespit edebildiklerini söyleyerek, "Bunların karantinaya alınmasıyla virüsün yayılmasının önüne geçilmiş oldu. PCR zahmetli bir iş. Bu zahmete katlanmak istemeyenler aşı olmak istediler. Örneğin öğretmenlerde aşılamanın artmasından bunu rahatlıkla görüyoruz" dedi. Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz da "PCR uygulamasıyla pozitif kişinin toplumda dolaşarak hastalığı daha fazla kişiye bulaştırması engelleniyor" dedi.

Tüm Güncel haberleri için tıklayın